jaunumi

— Gētes institūts Rīgā un Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina uz sarunu “Trauma, atmiņa un nākotne”

29/11/2016

Diskusijā piedalīsies šobrīd Eiropā ietekmīgākā atmiņas kultūras un atmiņas politikas teorētiķe Aleida Asmane, politiķis un publicists Dainis Īvāns un komunikācijas zinātņu doktore Olga Procevska.

 

15068550_1128336200576505_7478196577234063827_o

Diskusija notiks otrdien, 6. decembrī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē. Tajā piedalīsies šobrīd Eiropā ietekmīgākā atmiņas kultūras un atmiņas politikas teorētiķe profesore Aleida Asmane (Konstances Universitāte), politiķis un publicists Dainis Īvāns un komunikācijas zinātņu doktore Olga Procevska.

20. gadsimtā cilvēki Latvijā, tāpat kā lielākajā daļā Eiropas, piedzīvoja atmodas un jaunas sākotnes laikus, kā arī karus, holokaustu, politiskas un humānas katastrofas, kas laupīja cilvēku dzīvības, izpostīja kultūras mantojumu, dzimtu vēsturi un dzīves pamatus. Atmiņai par šiem notikumiem un attieksmei pret šīm atmiņām Latvijā un Vācijā ir atšķirīga, bet ļoti būtiska nozīme.

Latvijā, tā arī Vācijā atmiņas ir saistītas ne tikai ar pagātni, bet arī ar nākotni. Taču kuras atmiņas par 20. gadsimta notikumiem sabiedrību šķeļ, kuras – vieno? Līdzdalīga atmiņas kultūra var radīt platformu, lai veidotu kopīgu politisko, kultūras un valodas telpu, kuras pamats ir iekļaušana un kultūras daudzveidība.

Līdzdalīgas atmiņas kultūras kontekstā rodas svarīgi jautājumi. Ko panāks dažādo atmiņu dialogs? Vai pastāv atmiņu plaisas un paralēlas, noslēgtas atmiņu telpas? Vai ir nepareizas un nepieņemamas atmiņas un ko darīt, ja kādam citam ir citādākas atmiņas par Latviju un tās vēsturi? Kāda atmiņa nepieciešama nākotnei? Un kāda bija atcerēšanās un aizmiršanas loma atjaunotnes procesos Vācijā pēc kara un holokausta, kā arī pēc VDR sabrukuma?

Aicinām Jūs piedalīties saistošā diskusijā, lai kopā ar trīs izciliem intelektuāļiem meklētu atbildes uz daudziem sarežģītiem, reizēm arī nepatīkamiem jautājumiem. Diskusijas moderatori: Dr. Gustavs Strenga, Dr. Deniss Hanovs.