jaunumi

— Izdos Janas Egles stāstu krājumu „Gaismā”

05/12/2016

Krājuma caurviju motīvs ir vainas apziņa, sadzīviska vardarbība, bezpalīdzība, - kur tās rodas, kā ietekmē cilvēka tālāko uzvedību, kādas pēdas atstāj liktenī.

 

Decembra vidū izdevniecība Lauku Avīze laidīs klajā dzejnieces un prozaiķes Janas Egles stāstu grāmatu Gaismā. Grāmatā apkopoti astoņi stāsti.

Janas Egles īsprozai raksturīgi spilgti tēli, notikumi, situācijas, spriedzes pilns un raits sižets, kura pavērsieni parasti ir visai negaidīti un neparedzami. Stāstu valoda ir raita, viegla, literāri bagāta. Jana Egle pieskaras un raksta par cilvēka dabu – kaislīgo, spēcīgo, visu varošo sievieti, parasti kaut kur esošo vīrieti, abu kaisli, dziņām un katra noslēpumiem. Instinktiem, zemapziņas dzīlēm. Stāstu varoņi ilgi dzīvo lasītāja prātā un sirdī.

Jana Egle: „Krājuma caurviju motīvs ir vainas apziņa, sadzīviska vardarbība, bezpalīdzība, – kur tās rodas, kā ietekmē cilvēka tālāko uzvedību, kādas pēdas atstāj liktenī. Visi astoņi stāsti ir par ģimenes attiecībām – par brāļiem, par mātēm un meitām, tēviem un dēliem, un katrā no tiem tiek izvilkti gaismā noslēpumi vai notikumi, kuri tradicionāli mūsu sabiedrībā tiek slēpti vai noklusēti.”

Rakstniece Rudīte Kalpiņa uzskata, ka latviešu stāstniecības areālā ar šo grāmatu ienākusi jauna, bet nobriedusi balss, kura savā īsprozā pārliecinoši ataino cilvēkus un vidi, ko pazīst un izprot. „Mūsdienu Latvijas īstenības redzējumu viņas acīm astoņos stāstos tagad var iepazīt vai atpazīt arī lasītāji. Cilvēki tajos šķiet gan kā „norakstīti” no dzīves, gan „izrakstīti” no tās. Izgaismojot ikdienišķo varmācību, autore ielūkojusies cilvēka dabas tumšo dzīļu straumēs. Tomēr šī nav „melnā” literatūra, bet gan pamatīgiem, precīzi izvēlētu vārdu triepieniem mālēts savstarpējo attiecību nežēlības un smagmes atspulgs, kurā uzvizuļo arī cilvēciska sapratne un līdzjūtība,” par grāmatu Gaismā saka Kalpiņa.

Jana Egle (1963) – dzejniece un prozaiķe. Dzejas krājums Dzirdēt noklusēto izdots 2002. gadā. Prozai pievērsusies kopš 2011. gada. Festivālā Prozas lasījumi 2015 autore ar stāstiem Tāds rudens un Aiziet jūriņā, kas iekļauti arī šajā grāmatā, aizkustināja gan žūriju, gan klātesošos un saņēma galveno balvu. Jana Egle dzīvo un strādā Liepājā.

Grāmatas izdošanu finansiāli atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Grāmatas atvēršanas pēcpusdiena notiks 10. decembrī plkst. 15.00 izdevniecības Lauku Avīze kafejnīcā, Rīgā, Dzirnavu ielā 21.