jaunumi

— LLMC Ofisa galerijā notiks feministiskā žurnāla „Samanta” atvēršana

24/01/2017

Ceturtdien, 2. februārī, plkst. 18.30 Latvijas Laikmetīgās mākslas centra Ofisa galerijā tiks atvērts feministiskais žurnāls „Samanta", ko nelielā tirāžā izdevusi māksliniece Ingrīda Pičukāne.

 

Ceturtdien, 2. februārī, plkst. 18.30 Latvijas Laikmetīgās mākslas centra Ofisa galerijā tiks atvērts feministiskais žurnāls Samanta, ko nelielā tirāžā izdevusi māksliniece Ingrīda Pičukāne sadarbībā ar rakstu autorēm Rasu Jansoni, Agnesi Krivadi, Elizabeti Pičukāni, Zani Zajančkausku, Lindu Curihu un Janu Kukaini, ilustratorēm Zani Zlemešu un Aneti Meleci, fotogrāfēm Viktoriju Ekstu, Dianu Lelis, Mariju Luīzi Meļķi un Luīzi Loti Nežberti. Pasākuma apmeklētāji aicināti ierasties plkst.17.30 uz jogas sesiju Sarkanā joga Agnijas Tiļļas vadībā, lai savienotu kustību ar elpu un rastu veidus, kā atvieglot fizisko un emocionālo diskomfortu dažādos menstruālā cikla posmos.

“Šis pirmais feministiskais žurnāls ir veltīts body positivity jeb ķermeņa pozitīvismam. Būt pozitīvai pret savu ķermeni nozīmē pieņemt savu un citu ķermeņus, pieņemt mēnešreizes, spalviņas, pumpas, celulītu, novecošanu, nevis nemitīgi mēģināt savu ķermeni uzlabot, tievējot, veicot vaksāciju, ienīstot, taisot plastiskās operācijas un kaunoties. Diemžēl Latvijas sieviešu žurnāli lielākoties nodarbojas ar ķermeņa kritizēšanu (body shaming). Par skaistumkopšanu tiek runāts kā par pašsaprotamu katras sievietes ikdienas daļu, par modelēm tiek aicinātas lielākoties jaunas meitenes, reklāmās tiek izmantoti ar datorprogrammu Photoshop apstrādāti attēli, kuros redzamas sievietes ar perfekti gludu ādu bez porām un grumbiņām, bez „liekiem kilogramiem” un celulīta – ideālās „sievietes–kiborgi”. Mēs radījām alternatīvo žurnālu jeb zīnu Samanta, lai runātu par sievietes ķermeni feministiskā perspektīvā un veidotu jaunas, pozitīvas uztveres iespējas un tēlus: modes lapas ar nestandarta modelēm, rakstus par mēnešreizēm, sportu un problēmzonām, par spalviņām, par tievēšanu, par vagīnām. Tas viss sieviešu rakstīts, rediģēts, fotografēts un izdots,” žurnāla izdošanas ieceri raksturo Ingrīda Pičukāne.

Vienlaikus ar žurnāla Samanta atvēršanu noslēgsies mākslinieces Ingrīdas Pičukānes darbs pie sienas gleznojuma Sarkanā upe LLMC Ofisa galerijā. Autores stāstu iemieso tēls, kas izdzīvo dažādus menstruālā cikla posmus – pirmsmenstruālo sindromu, spēcīgas sāpes menstruāciju laikā un tām sekojošo atvieglojumu un prieku par esamību kā tādu, mēnešreizēm beidzoties. Gleznojums veidots, pielietojot viduslaiku mākslai raksturīgo sukcesīvo  stāstījuma metodi, kas izmantota daudzos Ingrīdas Pičukānes zīmējumos. Ingrīdas Pičukānes izstādes tapšanu un žurnāla izdošanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Dardedze Hologrāfija un Arctic Paper.

Pasākumā ieeja bez maksas, taču, lai piedalītos jogas sesijā no plkst. 17.30 līdz 18.15, iepriekš jāpiesakās, rakstot uz anda@lcca.lv

Ingrīda Pičukāne ieguvusi maģistra grādus Igaunijas Mākslas akadēmijas Animācijas nodaļā un Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā, apguvusi glezniecību Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā. Veidojusi ilustrācijas vairākām izdevniecības Liels un mazs bērnu grāmatām. Dizaina autore Janas Kukaines grāmatai Daiļās mātes (Neputns, 2016). Ingrīda Pičukāne vairākkārt piedalījusies laikmetīgās mākslas festivālā Survival Kit, bet viņas zīmētie komiksi regulāri tiek publicēti Baltijas komiksu žurnālā Š!, kā arī ietverti latviešu komiksu izstādēs ārvalstīs.