jaunumi

— Formas politika: žurnāla „Rab-Rab” prezentācija Rīgā

02/02/2017

Tupinot LLMC Vakarskolas ceturto sezonu, 10. februārī plkst. 18:00 Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā tiks prezentēts mākslas un politikas jautājumu izpētei veltītais žurnāls „Rab-Rab".

 

Tupinot LLMC Vakarskolas ceturto sezonu, 10. februārī plkst. 18:00 Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā (Alberta ielā 13) tiks prezentēts mākslas un politikas jautājumu izpētei veltītais žurnāls Rab-Rab. Rīgā žurnālu prezentēs galvenais redaktors ir Sezgins Boiniks (Sezgin Boynik) un izdevējs Greguārs Ruso (Gregoire Rousseau), kā arī Džovanna Esposito Jusifa (Giovanna Esposito Yusif) un Davids Muozs (David Muoz), iepazīstinot ar trīs līdz šim iznākušajiem Rab-Rab numuriem un runājot par izdevējdarbības teorētiskajiem un praktiskajiem aspektiem.

Rab-Rab: journal for political and formal inquiries in art ir neatkarīgs bezpeļņas mākslas izdevums, ko angļu valodā publicē Rab-Rab Press Helsinkos. Rab-Rab mērķis ir atbalstīt diskursīvu pozīciju mākslā, publicējot mākslinieku, kā arī mākslas praksē iesaistītu pētnieku rakstus. Rab-Rab žurnāla atšķirīgās pieejas pamatā ir ideja, ka mākslas un politikas savienībai piemīt spēcīgs transformējošs efekts – tā ietekmē gan veidu, kā tiek saprasta mākslinieciskā izpēte, gan arī zinātnisko pētījumu metodoloģiju.

Pasākums notiks angļu valodā. Ieeja brīva.

Rab-Rab žurnāla 1. numurs izdots 2014. gada novembrī, tajā aplūkoti valodas jautājumi, rakstniecība un dažādas runas aktu pozīcijas mākslas diskursā. Pievēršoties tādām laikmetīgās mākslas darbībām kā indeksēšana, kodēšana, tulkošana un sistēmu teorijas, šis numurs iedziļinās rakstīšanas tēmā laikmetīgajā mākslā un apskata tās politisko un formālo ietekmi. Mākslinieku un zinātnieku raksti aptver dažādas tēmas, sākot no fašisma simboliem un lozungiem līdz pat panku retorikai un māksliniecisko pētījumu ideoloģijām utt. Šajā izdevumā publicēti John Roberts, Alexei Yurchak, Susan Kelly, Kalle Lampela, Michel Chevalier, Minna Henriksson, kā arī citu autoru darbi.

Rab-Rab žurnāla 2. numurs izdots 2015. gada oktobrī, tas pievēršas jautājumiem par troksni, rezonansi un heiristisko modeļu nozīmi. Žurnāls izdots divos sējumos, tajā publicēti Christine Delphy, Peter Gidal, Darko Suvin, Jyrki Siukonen, Milica Tomic, Dror Feiler, Ivana Momcilovic, Ben Watson, Mattin, Max Ryynänen, Bruno Besana, Anthony Iles, Taneli Viitahuhta un citu autoru darbi par brīvo džezu, mūsdienu koloniālismu, krievu formālismu, tukšumu, kakofoniju, zinātnisko fantastiku utt.

Rab-Rab žurnāla 3. numurs izdots 2016. gada septembrī un aktualizē Kārļa Marksa 1843. gadā izvirzītos jautājumus par dzejas lomu mežu privatizācijas aplūkojumā. Šo jautājumu iespaidā žurnāla numurs pievēršas tēmām kā mākslinieku subjektivitāte, mākslas sociālā atbildība, kā arī jautājumiem par mācīšanos ar mākslas palīdzību. Trešajā numurā iekļauti Alberto Hijar Serrano, Alain Badiou, Bini Adamczak, Margarita Tupitsyn, Ilya Orlov, Igor Chubarov, Kazimir Malevich, Kerstin Schrödinger, John Roberts, Alejandro Pedregal, Elina Vainio, Diego Bruno, Aino Korvensyrjä, Caspar Stracke un citu autoru darbi.

Sezgins Boiniks (1977) dzīvo un strādā Helsinkos. Ieguvis doktora grādu Jiveskiles (Jyväskylä) Universitātes Sociālo zinātņu departamentā par tēmu Cultural Politics of Black Wave in Yugoslavia from 1963 to 1972 (Melnā Viļņa kultūras politika Dienvidslāvijā no 1963. – 1972. gadam). Publicējis darbus par panku kustību, attiecībām starp estētiku un politiku, kultūras nacionālismu, situacionistiem un Dienvidslāvu kino. Viņš bija viens no redaktoriem izdevumam Nationalism and Contemporary Art (kopā ar Minna L. Henriksson, Rhizoma & EXIT, Priština, 2007) un līdzautors grāmatai History of Punk and Underground in Turkey, 1978-1999 (kopā ar Tolga Guldalli, BAS, Stambula, 2008). Papildus zinātniskajai darbībai aktīvi darbojas kā mākslinieks. Viņš ir arī grāmatu Counter-constructivist Model (kopā ar M.L. Henriksson, Labyrinth Press, Stockholm, 2012), Still Stealing Steel: Historical-Materialist Study of Zaum (Rab-Rab Publication, Tbilisi, 2014) un Noise After Babel: Language Unrestrained (Spector Books, Leipzig, 2015) autors.

Vairāk par žurnālu: www.rabrab.fi