jaunumi

— Klajā nāk Jāņa Einfelda stāstu krājums „Dunduri un dēmoni”

20/04/2017

Einfelda jaunākajā darbā ij dunduri, ij dēmoni ir gan metaforiski, gan gluži taustāmi un klātesoši.

 

Stāstu krājums Dunduri un dēmoni ir spilgtākā latviešu postmodernista Jāņa Einfelda (1967) devītā grāmata. Jāpiebilst, ka ikkatrs no līdz šim izdotajiem Einfelda darbiem ir gana nozīmīgs, lai tos uzskaitītu atkal un atkal: miniatūru krājums Mēness bērns (1995), stāstu grāmatas Pornogrāfisko bildīšu tirgotājs (2001), Neļaudis (2005) un Meļu dzīres (2009), romāni Cūku grāmata (1996), Veči (1999), Palaidnis (2007) un triloģija Rīga (2015).

Einfelda jaunākajā darbā ij dunduri, ij dēmoni ir gan metaforiski, gan gluži taustāmi un klātesoši. Rakstnieks un viņa alter ego Fabulu Jūlis ieaicina lasītāju pagājušā gadsimta 90. gadu absurdā kapitālisma realitātē – un tā ne tikai izklaidēs un smīdinās. Kā sniega bumbu rakstnieks pamazām veļ jautājumu: vai mēs šeit un šodien daudz atšķiramies no viņa izdomātajiem varoņiem un kas tādā gadījumā mūs sagaida?

Krājuma pirmā daļa Dunduri un dēmoni šo sniega bumbu saveļ, bet otrajā daļā, etīžu kopā Ziema, kas veltīta vienai no Dunduru un dēmonu varonēm, lasītājam līdz ar autoru jādodas neapstādināmā skrējienā no sniega kalna lejup – prom baltajā tukšumā.

Grāmatu izdod izdevniecība Dienas Grāmata.