jaunumi

— Hāgenskalna komūnā notiks dadaismam veltīti lasījumi

26/09/2017

Ceturtdien, 28. septembrī, plkst. 20.00, kultūrvietā „Hāgenskalna komūna", Nometņu ielā 49, notiks dadaisma mākslai un dzejai veltīts priekšlasījums, dzejas lasījumi un dzejas performance.

 

Ceturtdien, 28. septembrī, plkst. 20.00, kultūrvietā Hāgenskalna komūna Nometņu ielā 49, notiks dadaisma mākslai un dzejai veltīts priekšlasījums, dzejas lasījumi un dzejas performance. Pasākumā piedalīsies dzejnieks, publicists, literatūras kritiķis Artis Ostups, kā arī dzejnieki Raimonds Ķirķis un Evelīna Andžāne.

Artis Ostups pasākuma ievadā sniegs vispārīgu pārskatu par dadaisma mākslu un literatūru, manifestiem, komentēs dadaisma mantojuma ietekmi, rādīs Berlīnes dadaistu fotomontāžas tehnikā radītos mākslas darbus, kā arī atskaņos dadaisma dzejas video.

Raimonds Ķirķis uzstāsies ar uz vietas radītiem tekstiem, kas pasākuma laikā tiks veidoti izmantojot dadaisma dzejas rakstīšanas metodes, veidojot īpašu dzejas performanci, kā arī lasīs Einara Pelša atdzejoto Sergeja Šaršuna dzeju.

Evelīna Andžāne uzstāsies ar savu dadaisma stilistikā sarakstīto dzeju.

Dadaisms bija viena no Eiropā vadošajām avangarda kustībām pēc Pirmā pasaules kara, caur dadaismu mākslinieki un literāti noliedza racionalitātes, progresa un mākslas ideālus, pasludinot tos par dzīvei nederīgiem. Uzreiz pēc Pirmā pasaules kara dadaisma kustība izplatījās Šveicē un ASV. Ap 1920. gadu par dadaisma centru kļuva Parīze. Berlīnē mākslinieki izmantoja dadaisma estētiku, lai uzsvērtu kara un vardarbības iznīcinošo bezjēdzību.

Kustības nosaukumam „dada” nav konkrēta skaidrojuma. Iespējams, ka tas saistīts ar kustības aizsācēju Hugo Balla un Riharda Hulsenbeka nejauši vārdnīcā atrastu vārdu, kas attiecināms un bērnu rotaļu zirdziņu, iespējams, ar bērna pirmajiem izrunātiem vārdiem, bet būtībā šim vārdam nevajadzētu būt nekādai nozīmei. Tāpat kā cilvēka bezjēdzīgajām darbībām uz šīs zemes. Dadaisms sevi pasludināja par „ne-mākslu” (anti-art). Ievērojamākie dadisma kustības pārstāvji ir Hugo Balls, Tristans Carā, Žans Arps, Fransiss Pikabia, Makss Ernsts, Marsels Dišāns, Mans Rejs, Gijoms Apolinērs, Andre Bretons, komponists Ēriks Satī u.c.

Līdzīgi kā iepriekš arī turpmāk katru ceturtdienu ap plkst. 20.00 Hāgenskalna komūnā notiks literatūrai veltīti pasākumi.