jaunumi

— Kaņepes Kultūras centrā notiks lekciju cikls „Sarunas par vīriešiem: Stambulas konvencijas lieta”

09/10/2017

10. oktobrī pulksten 18.00 Kaņepes Kultūras centrā notiks lekciju cikla „Sarunas par vīriešiem: Stambulas konvencijas lieta" pirmā lekcija „Vardarbība un Stambulas konvencijas loma tās mazināšanā".

 

10. oktobrī pulksten 18.00 Kaņepes Kultūras centrā notiks lekciju cikla Sarunas par vīriešiem: Stambulas konvencijas lieta pirmā lekcija Vardarbība un Stambulas konvencijas loma tās mazināšanā. Latvijā Stambulas konvencija tiek uztverta kontraversāli, tā ir radījusi ne vienu vien uzskatu sadursmi. Dzimtē balstīta vardarbība ir viens no Stambulas konvencijā pieminētajiem jēdzieniem. Tas arī vedina jautāt, vai pastāv tāda vardarbība, kas nav dzimtē balstīta?

„Ir ļoti būtiski runāt par tēmām, ko piedāvā šis lekciju cikls – par vardarbību, par identitāti, par konfliktu risināšanu, ja mēs gribam dzīvot sabiedrībā, kurā cilvēki var justies droši, ir empātiski un prot kritiski reflektēt gan paši par sevi, gan apkārt notiekošo,” uzsver Kaņepes Kultūras centra vadītāja Liene Jurgelāne.

Lekciju cikls Sarunas par vīriešiem: Stambulas konvencijas lieta notiks reizi mēnesī un ilgs līdz par janvārim. Uz Sarunām par vīriešiem tiks aicināti psihologi, juristi, politiķi un citu jomu pārstāvji, lai kopā domātu, kāds sakars ir starp vīriešiem un vardarbību un kas notiek, ja iedomājamies, ka arī vīrieši no vardarbības cieš, pat ja to īsteno.

Pirmajā lekcijā Vardarbība un Stambulas konvencijas loma tās mazināšanā Kārlis Vērpe sarunāsies ar juristi Kristīni Dupati par to, kādēļ Stambulas konvencija ir būtiska sievietēm un vīriešiem, mēģinot saprast, ko konvencija maina vardarbības mazināšanā un – kas nav mazsvarīgi – kādēļ Latvijā konvencija raisījusi tādu uzskatu sadursmi un ažiotāžu?

„Sarunā aktualizēsim strīdīgākos konvencijas aspektus, piemēram, cik pamatīgas un plašas izmaiņas un jaunievedumus Stambulas konvencija paredz, vai un cik lielā mērā konvencija no vardarbības ģimenē pasargā tieši vīriešus,” stāsta Kārlis Vērpe.

Stambulas konvencija ir labs „uzskates materiāls” ne tikai tādēļ, ka ir raisījusi ažiotāžu un dokumentu vēl arvien ir vērts publiski skaidrot, bet arī tādēļ, ka konvencija ļauj citādi paraudzīties uz vardarbību un dažādām diskriminācijas formām. Ar konvencijas palīdzību ir iespējams tematizēt ne vien vardarbību pret sievietēm, bet arī to, cik zinātniski un tiesiski apzināta ir vardarbība starp un pret vīriešiem, kādi ir ierastākie vīriešu tēli, kad par vardarbību ir runa, un cik lielā mērā vīrieši Latvijā no dažādas vardarbības ir pasargāti.

„Jautājums šodien kļūst tikai aktuālāks, jo līdz ar dažādiem procesiem – migrācija, Krievijas īstenotais hibrīdkarš, labēja nacionālisma pieņemšanās spēkā – acīmredzamāka kļūst vīriešu kā vardarbības īstenošanas aģentu tēls, piemēram, valsts aizsardzībā pret tai naidīgiem spēkiem,” uzsver Kārlis Vērpe, “Tajā pat laikā starp un pret vīriešiem īstenota vardarbība bieži vien ir ja ne neredzamāka, tad publiski pieņemamāka par vardarbību, kas vērsta pret sievietēm, jo tie taču ir vīrieši.”

Sarunas par vīriešiem tiek īstenotas Centra MARTA projekta Vīriešu iniciatīva. Drosme rūpēties!, kuru finansē OAK Foundation. Ieeja pasākumā par ziedojumiem. 

Nākamās lekcijas notiks 8. novembrī un 13. decembrī, tēmas un pēdējās lekcijas norises laiks tiks precizēti.