jaunumi

— Raiņa un Aspazijas mājā notiks dzejas performance „Raiņa portāls”

06/11/2017

Ar dzejas lasījumiem uzstāsies Inga Gaile un jaunie dzejnieki: Evelīna Andžāne, Kristīne Geida, Gunta Ristameca, Rainelda Muižniece, Katrīna Urbāne, Sandra Marta Grudule un Jānis Buholcs.

 

15. novembrī plkst. 19.00 Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30, notiks dzejnieku Ronalda Brieža un Ingas Gailes vadītās Literārās akadēmijas dzejas meistardarbnīcas dalībnieku grupas Dzejnieki liftā dzejas performance Raiņa portāls.

Raiņa un Aspazijas māja šogad aizsāk ikgadēju Raiņa Gētes Fausta tulkojumam veidotu pasākumu Raiņa portāls – turpmāk katra gada novembrī dzejnieki tiks aicināti domāt, runāt un rakstīt par Raini un Gēti un Raiņa dažādos apstākļos tapušo Fausta tulkojumu. Šā gada novembrī aprit 120 gadi, kopš latviešu valodā pirmo reizi pārtulkots Gētes Fausts.

Pasākumu vadīs dzejniece Inga Gaile, ar priekšlasījumu uzstāsies Raiņa un Aspazijas mājas speciāliste Elvīra Bloma, ar dzejas lasījumiem uzstāsies Inga Gaile un jaunie dzejnieki: Evelīna Andžāne, Kristīne Geida, Gunta Ristameca, Rainelda Muižniece, Katrīna Urbāne, Sandra Marta Grudule un Jānis Buholcs.

Fausta tulkojumam ir liela nozīme latviešu kultūras bagātināšanā, latviešu literārās valodas attīstībā un Raiņa filozofisko uzskatu veidošanās procesā. Gēte ir viens no mīļākajiem un tuvākajiem Raiņa dzejniekiem; vēstulē Aspazijai, kas rakstīta Liepājas cietumā 1897. gada 4. augustā, Rainis apgalvojis, ka viņa „labākā sabiedrība ir Gēte”.

Nav precīzi nosakāms, kad Rainis sācis atdzejot Faustu. Tas noticis vai nu 1895. gada beigās, vai 1896. gada sākumā. Aspazija Rainim palīdz, 1897. gadā Mājas viesa mēnešraksts sāk regulāri publicēt atdzejojumus. 1897. gada novembrī-decembrī Rainis Fausta tulkošanu pabeidz.

Ieeja – 2.00 €, skolēniem, studentiem, senioriem – 1.50 €.

Vairāk informācijas – 26912310, elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv, kā arī mājaslapās http://memorialiemuzeji.lv un http://aspazijarainis.lv.