jaunumi

— Atzīmējot Pasaules filozofijas dienu, notiks simpozijs „Filozofija sievietes balsī”

10/11/2017

Atzīmējot gadskārtējo UNESCO Pasaules filozofijas dienu, ceturtdien, 16. novembrī, plkst. 18.00 Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē notiks simpozijs „Filozofija sievietes balsī”.

 

Atzīmējot gadskārtējo UNESCO Pasaules filozofijas dienu, ceturtdien, 16. novembrī, plkst. 18.00 Latvijas Universitātes (LU) Vēstures un filozofijas fakultātē notiks simpozijs Filozofija sievietes balsī.

UNESCO Pasaules filozofijas diena pirmo reizi tika atzīmēta 2002. gadā, bet kopš 2005. gada tā ir atzīta par oficiālu UNESCO svinamo dienu, kas notiek katru gadu novembra trešajā ceturtdienā. Šogad filozofijas diena iekrīt 16. novembrī, kas ir arī UNESCO Starptautiskā tolerances diena. Filozofijas dienas mērķis ir pievērst uzmanību filozofijas nozīmei kultūras, sabiedrības un ikviena cilvēka attīstībā. Filozofija rosina diskutēt, aicina domāt kritiski un patstāvīgi, tā pievērš uzmanību jautājumiem, kuri ir aktuāli šodien, bet cenšas iezīmēt arī tos, kuri būs nozīmīgi rīt.

LU Vēstures un filozofijas fakultāte UNESCO Pasaules filozofijas dienu atzīmē kopš 2003. gada. Šogad tā tiek svinēta simpozija veidā. Pasākums ir veltīts sievietēm filozofēm, un simpozija tēma ir „Filozofija sievietes balsī”. Simpozija dalībnieki iepazīstinās ar filozofēm, kas viņiem ir šķitušas būtiskas un interesantas. Gan tēma, gan saturs ir savā ziņā nejauši, jo saruna būs par domātājām, kas simpozija dalībniekiem šķiet personiski būtiskas, nevis ir pašas nozīmīgākās filozofijas vēsturē vai sievietes balsi īpaši raksturojošas. Vienlaicīgi simpozijs ir apliecinājums, ka pēdējā gadsimta laikā sieviešu klātbūtne filozofijā ir kļuvusi pašsaprotama, un tas sasaucas ar UNESCO politiku veicināt sieviešu klātbūtni starptautiskajā filozofijas dzīvē, kas izpaužas, piemēram, UNESCO atbalstītajā Starptautiskajā sieviešu filozofu tīklā. Galu galā, simpozija dalībniekiem būs iespēja reflektēt par to, kas ir „sievietes balss” filozofijā un kurš šajā balsī runā vai var runāt.

Simpozijs Filozofija sievietes balsī notiek 16. novembrī plkst. 18.00 LU Vēstures un filozofijas fakultātē, Aspazijas bulvārī 5, 500. auditorijā. Dalībnieku vidū būs Velga Vēvere, Raivis Bičevskis, Artis Svece, Aija Priedīte-Kleinhofa, Ilmārs Šlāpins, Līva Rotkale, Agnese Gaile-Irbe un Juris Cālītis.

Pasākumu rīko LU Vēstures un filozofijas fakultāte sadarbībā ar Filozofijas atbalsta fondu un UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju. Informatīvie atbalstītāji: laikraksts Diena, kultūras un patstāvīgas domas interneta žurnāls Satori.lv un literatūras un filozofijas žurnāls Punctum.

Papildu informācija:

https://en.unesco.org/events/world-philosophy-day

http://www.unesco.org/new/en/social-and-human-sciences/themes/most-programme/humanities-and-philosophy/philosophy-day-at-unesco/

http://www.unesco.org/new/en/social-and-human-sciences/themes/most-programme/humanities-and-philosophy/network-of-women-philosophers/

Simpozija programma

18.00−19.00

Ievadvārdi

Velga Vēvere par Elgu Freibergu
Raivis Bičevskis par Karolīni Šlēgeli-Šellingu
Artis Svece par Žilī de Lespinasu

19.15−20.30

Aija Priedīte-Kleinhofa par Mildu Palēviču
Ilmārs Šlāpins par Ainu Rendu
Līva Rotkale par Elizabeti Enskombu
Agnese Gaile-Irbe par Šāronu Strītu
Juris Cālītis par Simonu Veilu