jaunumi

— Paziņoti Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) uzvarētāji

27/04/2018

27. aprīlī Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) svinīgajā ceremonijā paziņoti tās ieguvēji.

 

27. aprīlī Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) svinīgajā ceremonijā paziņoti tās ieguvēji.

Par labāko dzejas krājumu apbalvota Daina Sirmā un Dievaines (izdevniecība Pētergailis), par labāko prozas darbu – Inga Ābele un Duna (izdevējs Dienas Grāmata), kā labākais ārvalstu literatūras tulkojums latviešu valodā nosaukta Kārļa Vērdiņa atdzejotā Emīlijas Dikinsones bilingvālā dzejas izlase Āboliņš un bite/One Clover & a Bee (izdevējs Neputns), savukārt par labākā oriģinālliteratūras darba bērniem uzvarētāju kļuvusi Andra Manfelde un Kurš no mums lidos? (izdevējs Dienas Grāmata).

Tāpat ceremonijā sveiktas abas speciālbalvu par izcilu ieguldījumu literatūrpētniecībā ieguvējas: Gundega Grīnuma par Viņpus Alpiem. Rainis un Aspazija Kastaņolā. Jaunatklāti tuvplāni (izdevējs Mansards) un Māra Grudule par monogrāfiju Latviešu dzejas sākotne 16. un 17. gadsimtā kultūrvēsturiskos kontekstos (izdevējs LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts).

Ceremoniju ar savu klātbūtni pagodināja arī LALIGABA 2018 mūža balvas ieguvēja literatūrvēsturniece Līvija Volkova (1931), kuras ieguldījums latviešu literatūras vēstures izpētē vispirms saistās ar Rūdolfa Blaumaņa personību un mantojumu, kā pētniecībai veltīts viss mūžs. 

Lūgta raksturot žūrijas darbu, tās priekšsēdētāja Ieva Kolmane stāsta: „Šogad žūrija bija vienprātīga par mūža balvas un labākā tulkojuma ieguvējiem. Pārējie nominanti un uzvarētāji tika izvēlēti plašās diskusijās un, kā pienākas, konstruktīvos strīdos. Esam atraduši pilntiesīgu pretendentu uz labāko darbu prozā – Aivaru Freimani ar Katlu (izdevējs Zvaigzne ABC): diemžēl viņš aizgāja mūžībā, pirms paguvām tikt līdz nominācijām. Vienprātīgi piešķīrām speciālbalvas – ne kuru katru gadu nāk tik iespaidīgs pienesums literatūrzinātnē. Jāatzīst, ka dzeja, proza un literatūra bērniem plaukst, vairojas un dažādojas. Ar prieku varu teikt, ka būs, par ko plēsties, arī turpmāk!”

LALIGABA ekspertu komisijā šogad strādāja literatūrkritiķe un tulkotāja Ieva Kolmane, kultūras žurnāliste Undīne Adamaite, literatūrzinātnieks Jānis Ozoliņš, dzejnieks un tulkotājs Edvīns Raups, LNB Bērnu literatūras centra un lasīšanas veicināšanas programmu vadītāja Silvija Tretjakova, rakstnieks Osvalds Zebris un dzejnieks Henriks Eliass Zēgners.

Plašāka informācija par nominantiem un viņu darbiem, speciālbalvas un mūža balvas ieguvēju un citām aktivitātēm pieejama vietnē www.laligaba.lv, LALIGABAs Facebook un Twitter sociālo tīklu kontos. 

Par balvas norisi kopīgi rūpējas un to organizē: Starptautiskā rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Rakstnieku savienība.

Balvu atbalsta: LR Kultūras ministrija un Baltic International Bank.

Partneri: grāmatnīcu tīkls Jānis Roze, grāmatnīcu tīkls Zvaigzne ABC, Zikurāts.

— Saistītie raksti