jaunumi

— “Orbīta” izdevusi Sergeja Timofejeva dzejas krājumu “Replika”

12/07/2018

Apvienība „Orbīta” laidusi klajā dzejnieka Sergeja Timofejeva bilingvālo dzejas krājumu „Replika”, kas tiks prezentēts 16. jūlijā 19.00 peldošajā galerijā „Noass”.

 

Apvienība Orbīta laidusi klajā dzejnieka Sergeja Timofejeva bilingvālo dzejas krājumu Replika, kas tiks prezentēts 16. jūlijā 19.00 peldošajā galerijā Noass.

 

Replika ir trešais Sergeja Timofejeva latviešu un krievu valodā izdotais dzejas krājums, un tajā apkopoti pēdējo piecu gadu laikā sarakstītie dzejoļi, kā arī atdzejojumi latviešu valodā, ko veikuši tādi talantīgi dzejnieki kā Arvis Viguls, Toms Treibergs un Andris Akmentiņš.

 

„Manuprāt, krājumā ir zināms paradokss – ne velti šai vīrišķīgajai un pieaugušajai grāmatai uz vāka ir maza meitenīte ar suni. Šis ir mēģinājums būt atklātam, bet nezaudēt dziļumu. Pateikt savu sakāmo, kad apkārt nemitīgi dūc ziņu un viedokļu koris, kas visu nivelē līdz apkārtējā fona līmenim,” par grāmatas noskaņu un noformējumā izmantoto Olgas Kanevas fotouzņēmumu teic  S. Timofejevs. Viņš ar nolūku krājuma nosaukumam izvēlējies vārdu, kas latviešu un krievu valodā skan vienādi. Autors arī uzsver nosaukuma daudznozīmīgumu. Teātra mākslā replika ir aktiera pēdējais vārds, pēc kura jārunā citam; mūzikā – melodijas vai frāzes atkārtojums citā balsī; vizuālajā mākslā – mākslas darbs, kas tajā pašā manierē atkārto citu darbu; tehnikas jomā – darba kārtībā esoša pilnizmēra kopija retam vai zudušam vēsturiskam paraugam; tāpat arī par repliku var saukt jebkuru funkcionējošu patērētāju ierīces kopiju, kas ir populāra, bet vairs netiek ražota (nejaukt ar pakaļdarinājumu, ko dēvē par klonu).

 

Timofejevs norāda, ka vārds „replika” uzvedina arī uz asociācijām par bezgalīgu poētiskā vārda reprodukciju: „Katrs jauns izdevums ir svarīga un būtiska, taču kārtējā replika, kurai neizbēgami seko jauni citu autoru izteikumi. Nosaukums uzsver paša poētiskā procesa svarīgumu, nepārtraukti bagātinot runu un literatūru, kurā katrs autors spēlē savu īpašo lomu plecu pie pleca ar saviem priekštečiem un laikabiedriem. Katram te ir sava Replika.”

 

Toms Treibergs, viens no Replikas atdzejotājiem, par Sergeja Timofejeva daiļradi teic: „Sergeja dzeja ir kā road movie tekstā – nevis par nonākšanu no viena punkta līdz otram, bet par pašu ceļojuma procesu. Viņa attēlotās vides vieno nomales sajūta: vietām nodriskāta un skumīga, bet ar augsta griezuma intelektu un jūtīgumu, arī labestību pret šo triviālo norišu secību, kas taču dzīve caurmērā arī ir.”

 

Izdevumā iekļauts arī neliels, tukšs bloknots. Šādā veidā autors Sergejs Timofejevs un grāmatas dizainers Aleksejs Muraško dod vietu lasītāju „replikām” – baltas lapas brīvo telpu lasītājs varēs aizpildīt pēc saviem ieskatiem, ar saviem tekstiem un savām reakcijām.

 

Sergejs Timofejevs (1970, Rīga) ir dzejnieks, rakstnieks un multimediju mākslinieks, viens no tekstgrupas Orbīta (1999) dibinātājiem. Kā individuāli, tā kopā ar Orbītu ieguvis daudzus apbalvojumus un nominācijas literatūrā un mākslā, piedalījies dažādos starptautiskos dzejas un mākslas festivālos. Viņa darbi atdzejoti vāciski, angliski, gruzīniski, zviedriski, čehiski, itāliski u. c.

 

Krājumu Replika varēs iegādāties grāmatnīcās Nice Place Telpa, Istaba, Mr. Page, Jānis Roze un citviet.

 

Prezentācijas pasākumā Sergejam Timofejevam pievienosies grāmatas atdzejotāji, bet par skaņu gādās mūziķis Selffish, kas daudzkārt kopā ar „Orbītu” uzstājies ārzemju viesizrādēs. Šajā vakarā būs arī pēdējā iespēja apskatīt Orbītas izstādi No kā rodas dzeja?. Neliels ieskats izstādē: https://vimeo.com/278500826

Sergeja Timofejeva dzeju no krājuma Replika lasiet šeit: www.punctummagazine.lv/2018/05/24/dzejoli-no-krajuma-replika/

Grāmatu atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds un uzņēmums Antalis.