jaunumi

— Pirmizrāde iestudējumam „Stikla kalns. Daugava”

12/09/2018

Šī gada 15. septembrī plkst. 20.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā pirmizrādi piedzīvos Raiņa dramatiskās poēmas „Daugava” iestudējums „Stikla kalns. Daugava”.

 

Šī gada 15. septembrī plkst. 20.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā pirmizrādi piedzīvos Raiņa dramatiskās poēmas Daugava iestudējums Stikla kalns. Daugava. Izrāde ar laikmetīgiem izteiksmes līdzekļiem atklās, kā Latvijas valstij liktenīgā brīdī poēma spējusi kliedēt šaubas par jaundibinātās valsts nākotni un vairot pārliecību, ka saliedējoties Latvijas tauta spēj nosargāt savu valsti.

Biļetes nopērkamas Bezrindas.lv: http://www.bezrindas.lv/lv/stikla-kalns-daugava/5174/

Skatītājiem tiks sniegta iespēja identificēties ar tā satraucošā laika biedriem, kas par spīti šaubām, sāpēm un neziņai spēja noticēt Latvijas valsts idejai un pašaizliedzīgi par to cīnīties.

Izrādes iestudējumu veido pieci dažādu žanru mākslinieki dažādās Gaismas pils lokācijas vietās, tādējādi ļaujot uz vēsturiski tik nozīmīgo Raiņa darbu lūkoties mūsdienu acīm no atšķirīgiem skatpunktiem. Arī šodien esam ļoti dažādi, mums ir grūti vienoties kopīgiem lieliem mērķiem, taču 1919./1920. gadā viss bija vēl sarežģītāk. Toreiz mūsu tautieši spēja vienoties un sasniegt neiespējamo – „uzjāt stikla kalnā” un iemantot brīvību. Izrādes veidotājus interesē ne tikai izvēlētās poēmas saturs, bet arī to radīšanas, izdošanas un lasīšanas apstākļi, kas paver noteiktu skatu uz Latvijas valsts veidošanos un tās tālāko likteni. Īpaša tēma ir, piemēram, indivīda loma valstiskuma tapšanā.

Raiņa dramatiskā poēma Daugava piedzīvojusi vairākus iestudējumus, kurus īpašus padarījušas tiem radītās mūzikas partitūras. Arī iestudējums Stikla kalns. Daugava nebūs izņēmums. Tajā savus pirmatskaņojumus piedzīvos divas elektroniskās mūzikas kompozīcijas Andra Indāna 1. daļā Melnā Daugava un Sabīnes Moores 3. daļā Pusnakts, Edgara Raginska skaņu partitūras poēmas 4. daļā Baltā Daugava un 5. daļā Sarkanā Daugava, kā arī Jāņa Mediņa 1958. gadā komponētā melodeklamācija poēmas 6. daļā Saules Daugava.

Iestudējums veltīts Latvijas valsts simtgadei un tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas Latvijai – 100 atbalstu.

Izrādes ir paredzētas salīdzinoši nelielam skatītāju skaitam, kuri būs ar mieru plecu pie pleca kopā piedzīvot Daugavu – doties ceļojumā ar kuģi, kāpt stikla kalnā, nodoties šamaniskai meditācijai.

Skatītājus ar kustību ierobežojumiem lūdzam pirms izrādes apmeklējuma pieteikt savu dalību izrādē, sazinoties ar bibliotēku (Klientu apkalpošanas centrs, tel.: 67806135, 25627640).

Iestudējuma radošā komanda: Andris Indāns, Dmitrijs Petrenko, Sabīne Moore, Inga Tropa, Agate Bankava
Vēstures konsultants Jānis Šiliņš
Dramaturgs Matīss Gricmanis