21.04.2011. Gundega Rep?e - rakstniece. Foto:(dig.)Kristaps Kalns

jaunumi

— Baltijas Asamblejas balvu saņems rakstniece Gundega Repše

26/09/2018

Repšei balva tiks piešķirta par vēsturiskās romānu sērijas „Mēs. Latvija, XX gadsimts” ideju, koncepciju un kuratores darbību, kā arī par romānu „Bogene” kā vienu no šīs sērijas darbiem.

 
Baltijas Asamblejas (BA) 2018. gada balvu literatūrā starptautiska žūrija nolēmusi piešķirt rakstniecei Gundegai Repšei.
 
Repšei balva tiks piešķirta par vēsturiskās romānu sērijas „Mēs. Latvija, XX gadsimts” ideju, koncepciju un kuratores darbību 13 romānu izdošanā, kā arī par romānu „Bogene” kā vienu no šīs sērijas darbiem.
 
BA balvu mākslā šogad saņems baletdejotāja Jurgita Droņina no Lietuvas. Viņa godināta kā viena no augstāk novērtētajām 21. gadsimta sākuma baleta māksliniecēm un nominēta par izcilo sniegumu, uzstājoties visā pasaulē.
 
Savukārt balvu zinātnē piešķirs pētniecei Elsai Heinsalu no Igaunijas, izceļot nozīmīgo ieguldījumu komplekso sistēmu un stohastisko procesu teorijas attīstībā. Stohastiskie procesi ir tādi, kuru attīstības aprakstīšanai izmanto varbūtību teorijas terminus.
 
Katras balvas apjoms ir 5000 eiro. Balvas pasniegs gadskārtējā BA sesijā, kas norisināsies 25.oktobrī un 26.oktobrī Lietuvas galvaspilsētā Viļņā. Žūrijā bija deviņi literatūras, mākslas un zinātnes eksperti no Igaunijas, Lietuvas un Latvijas.
 
Vēl BA balvai šogad literatūrā bija nominēta lietuviešu rakstniece Undine Radzevičūte un igauņu rakstnieks Lēlo Tungala.
 
Mākslā bija nominēts Latvijas režisors Valters Sīlis par aktīvu sabiedriski politisku šodienas sabiedrības un vēstures problēmu risināšanu inovatīvā teātra režijas valodā visās trīs Baltijas valstīs. Instalāciju māksliniece no Igaunijas Katja Novitskova bija nominēta par izcilajiem mākslinieciskajiem sasniegumiem un ietekmi uz mākslas pasauli starptautiskā līmenī.
 
Zinātnē no Latvijas bija nominēts pētnieks Jānis Kalnačs par monogrāfiju „Rīgas dzīvokļu “likumīgā” izlaupīšana. 1944–1949”. No Lietuvas bija izvirzīts filozofs, sociologs, tulkotājs Zenons Norkus par novatorisko un starptautiski atzīto salīdzinošo vēsturiski socioloģisko pētījumu par Lietuvu viduslaikos un Baltijas valstu attīstību starpkaru periodā un pēc valstu neatkarības atjaunošanas.
 
BA balva ir dibināta 1994. gadā, un to ieguvuši daudzi pazīstami kultūras, zinātnes un mākslas jomas darbinieki.