jaunumi

— Andas Lāces izstāde „Atceros visu” skatāma līdz 20. decembrim

20/11/2018

Instalācija – gaismas un skaņas „sūkļu gobelēns" – iesaista skatītājus atcerēšanās pārdzīvojumā un pārdomās par to, kas ietekmē atmiņu procesu.

 

Mākslinieces Andas Lāces jaunā instalācija Atceros visu – interaktīvā „atmiņu siena” – iezīmē jaunu skatupunktu uz individuālās un kolektīvās atmiņas procesiem. Izstāde līdz 20. decembrim skatāma Tu jau zini Kur! koncertzālē Tallinas ielas kvartālā (Tallinas iela 10) katru dienu no plkst. 15.00 līdz 20.00, izņemot pirmdienas un otrdienas. Instalācija – gaismas un skaņas „sūkļu gobelēns” – iesaista skatītājus atcerēšanās pārdzīvojumā un pārdomās par to, kas ietekmē atmiņu procesu. Skaņu celiņu pēc Andas Lāces atmiņu tekstu motīviem radījusi komponiste Evija Skuķe. Izstāde turpina interneta žurnāla Punctum pavasara festivāla tēmu par atmiņu tematiku.

„Cilvēki, kuri sirgst ar reto hipertimēziju, atceras visu. Es dažkārt neatceros iepriekšējo dienu, bet visdrīzāk nebūs sarežģīti atrast kādu vizuālu vai rakstisku liecību, kas palīdzētu atcerēties, – attēlu krājumi, kuriem bieži pievienots ne tikai datums, bet arī laiks, sarakstes un dienasgrāmatu pieraksti viegli ļauj izspēlēt tādu kā hipertimēzijas rotaļu. Gadās, ka kāda atmiņa patvaļīgi izlien no dziļumiem un pārņem dienu savā varā. Un kā sniegs sabirst pārējā, ar šo atmiņu saistītā informācija, sabirst kupenās, ierok un sastindzina tagadni. Gan hipertimēzijas, gan dažādu citu garīga rakstura izmaiņu gadījumā, kaut vai tikai šķietami vienkāršā, ikdienišķā neirozē, mēģinot pieturēt atmiņas, prāts var būt pārsteidzošs, skaists un rotaļīgs. Bet rotaļa var izvērsties arī mokoša. Prāta asumu, skaļumu un intensitāti parasti vēlamies regulēt paši, bet arī citi „groza mūsu slēdžus”, un reizēm mēs to arī atļaujam,” instalācijas ideju izklāsta māksliniece.

Izstāde Atceros visu tapusi, sadarbojoties ar mākslinieku Kristu Pudzenu un Ansi Bergmani. Finansiālie atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds un mākslas centrs Zuzeum.

Attēls: Anda Lāce Putni manā prātā (2009, audekls/jaukta tehnika, 40 x 40 cm).