jaunumi

— Nosaukti grāmatu konkursa „Zelta ābele 2018″ nominanti

20/02/2019

Grāmatu mākslas balvu „Zelta ābele 2018" par mūža ieguldījumu grāmatniecībā saņems dzejnieks un grāmatizdevējs Uldis Auseklis.

 

Grāmatu mākslas balvu Zelta ābele 2018 par mūža ieguldījumu grāmatniecībā saņems dzejnieks un grāmatizdevējs Uldis Auseklis, pavēstīja Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdes priekšsēdētāja Renāte Punka.

Balvas kategorijā Dzeja nominēta Valda Atāla grāmata Uz domu stāvās kraujas (izdevniecība Dienas Grāmata), jauno autoru dzejas izlase Kā pārvarēt niezi galvaskausā? (Valters Dakša), Ināras Kaijas Eglītes krājums Kliedziens starp āboliem (Neputns), Māra Salēja Tuvošanās (Zvaigzne ABC), un igauņu eposs Kalevipoeg (Neputns).

Nominācijā Dokumentālie izdevumi izvirzīta sastādītāja un redaktora Guntara Godiņa grāmata Miera ķēķis. Kas stāv aiz teksta? (Latviešu valodas aģentūra), Katrīnas Teivānes-Kropas Vilis Rīdzenieks (Neputns), Kristīnes Matīsas un Agneses Zeltiņas Rolanda Kalniņa telpa (Neputns), Imanta Lancmaņa Rundāles pils, II daļa. Pils tuvplānā (Rundāles pils muzejs), kā arī Ulda Pīlēna (mans) uzņēmēja kods (Zvaigzne ABC).

Bērnu grāmatu kategorijā nominēta Jura Zvirgzdiņa grāmata Zvaigžņu tramvajs (Pētergailis), Sergeja Timofejeva Pasaka par bruņinieku, kuram sāpēja zobi (Liels un mazs), Rūtas Briedes Suns, kurš atrada skumjas (Liels un mazs), Pētera Brūvera Brūveri brūvē (Pētergailis), un Ievas Auziņas Glābējcūka (Droši un koši).

Kategorijā Zinātniskā literatūra nominēts Jāņa Kalnača darbs Kokmuiža un tās alus darītava (Kocēnu novada dome un Vidzemes augstskolas Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūts), Vitas Zelčas Latvijas mediju vides daudzveidība (Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskais apgāds), Indriķa Veitnera Latvijas džeza vēsture 1922-1940 (Musica Baltica), un Jāņa Ozoliņa sastādītā grāmata Andra Neiburga: valoda, dzimte, stāstījums, attēls (LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts).

Balvai par labāko darbu uzziņu literatūrā nominēta Kristīnes Budžes un Ineses Baranovskas grāmata Tieši laikā. Dizaina stāsti par Latviju (Neputns), Raimonda Brieža Cilvēki un notikumi latviešu zemēs no ledus aiziešanas līdz Latvijas valstij (Neputns), Jāņa Barbana 100 gadi 100 kartēs (Jāņa sēta un Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB)), Nacionālā enciklopēdija Latvija (LNB), un Vitolda Mašnovska Muižas Latvijā. I sējums (DUE).

Mākslas izdevumu kategorijā nominēts Imanta Lancmaņa darbs Dievinātā Doroteja (Rundāles pils muzejs), Annas Ancānes, Mikus Čežes un Anitas Vanagas No skices līdz izstādei (Latvijas Nacionālā opera un balets), Andreja Granta un Laimas Slavas grāmata Andrejs Grants (Neputns), Gintas Gerhardes-Upenieces Portrets Latvijā. 20. gadsimts. Sejas izteiksme (Neputns), Zigurda Šenberga grāmata Georgs Šenbergs (Neputns), kā arī Valda Līcīša darbs Kuldīga. Kurzeme (Lapu dizains).

Mākslas balvai Zelta ābele 2018 tika pieteiktas 132 grāmatas.

Konkursa žūrijā piedalījās eksperti Kristiāna Ābele, Daina Balhina, Ieva Bečere, Daiga Brinkmane, Agris Dzilna, Jānis Murovskis un Ilze Ramane.

Konkursa Zelta ābele pamatā ir ideja par grāmatu kā daudzu nozaru speciālistu veidotu mākslas darbu, kas atklāj grāmatas satura un formas māksliniecisko veselumu. Konkursa mērķis ir veicināt grāmatu izdošanas profesionālā un mākslinieciskā līmeņa izaugsmi, kā arī attīstīt lasītāju izpratni par grāmatu mākslu.