jaunumi

— Apbalvoti Latvijas Literatūras gada balvas laureāti

25/04/2019

Ceturtdien, 25. aprīlī, notika Latvijas Literatūras gada balvas pasniegšanas ceremonija, kurā tika paziņoti un apbalvoti laureāti katrā no piecām nominācijām.

 

Ceturtdien, 2019. gada 25. aprīlī, plkst. 18.00 Sūkņu stacijā – Rīgā, Maskavas ielā 196 – notika Latvijas Literatūras gada balvas pasniegšanas ceremonija, kurā tika paziņoti un apbalvoti laureāti katrā no piecām nominācijām, sveikti speciālbalvas ieguvēji – lībiešu dzejas bilingvālā krājuma Trilium / Trillium autori, kā arī godināta Latvijas Literatūras gada balvas mūža balvas – ieguvēja, Londonā dzīvojošā dzejniece un atdzejotāja Velta Sniķere.

Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijas gala balsojumā par LALIGABAS ieguvēju nominācijā Labākais dzejas krājums atzīts Ulža Bērziņa dzejoļu krājums Idilles, kas nācis klajā apgādā Neputns, redaktors – Kārlis Vērdiņš; vairāk par autoru un darbu lasāms http://www.laligaba.lv/index.php/lv/dzeja-2019/idilles

Nominācijā Labākais prozas darbs laurus plūca Māras Zālītes romāns Paradīzes putni, kas nācis klajā apgādā Dienas Grāmata, redaktore – Gundega Blumberga; vairāk par autori un darbu lasāms http://www.laligaba.lv/index.php/lv/proza-2019/paradizes-putni

Nominācijā Labākais ārvalstu literatūras tulkojums triumfēja Guntara Godiņa latviskotais igauņu eposs Kalevdēls, ko izdevis apgāds Neputns, redaktores Sandra Godiņa un Antra Bula; vairāk par tulkotāju un viņa veikumu lasāms http://www.laligaba.lv/index.php/lv/tulkojumi-2019/kalevipoegs

Nominācijā Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem par balsojuma līderi kļuva Lilijas Berzinskas grāmata bērniem Skelets skapī, ko izdevis apgāds Dienas Grāmata, grāmatas redaktore – Gundega Blumberga;vairāk par autori un grāmatu lasāms http://www.laligaba.lv/index.php/lv/berniem-2019/skelets-skapi

Nominācijā Spilgtākā debija par daudzsološāko pieteikumu Latvijas rakstniecībā tika atzīts Haralda Matuļa stāstu krājums Vidusšķiras problēmas, kas nācis klajā apgādā Mansards, redaktors – Arvis Kolmanis, vairāk par autoru un grāmatu – http://www.laligaba.lv/index.php/lv/debija-2019/vidusskiras-problemas.

Laureātiem tika pasniegtas dizaina studijas MĀJO veidotās LALIGABAS lampas, kā arī piešķirtas naudas balvas 1500 EUR apmērā. Balvu ieguvēji visās nominācijas saņems žurnāla Domuzīme abonementu 2019. gadam.

LALIGABAS speciālbalva tika pasniegta par īpašu veikumu lībiešu literatūrā – bilingvālo dzejas krājumu Trilium / Trillium lībiešu un angļu valodā, kura autori ir lībiešu dzejnieki Baiba Damberga, Valts Ernštreits un Ķempju Kārlis, atdzejojumu angļu valodā radījuši Uldis Balodis un Raians van Vinkls. Krājums tapis, Latvijai gatavojoties viesu valsts statusam Londonas grāmatu tirgū 2018. gadā, krājuma izdevējs – biedrība Līvõ Kultūr sidām. Speciālbalva 750 EUR piešķirta biedrībai lībiešu kultūras attīstībai. Vairāk par krājumu http://laligaba.lv/index.php/lv/specbalvas-2019/trillium

Pasākumā tika sumināta šā gada Mūža balvas laureāte – dzejniece un atdzejotāja Velta Sniķere. Balva 3000 EUR apmērā piešķirta par izcilu un spilgtu ieguldījumu Latvijas dzejā un atdzejā, dzeju lasījumos atklājot vārdu sinerģijā ar roku kustību veidotām zīmēm, ko jogas praksē dēvē par mudrām. Dzejnieces un jogas skolotājas Veltas Sniķeres dzeju mēdz pielīdzināt mantrām, kas lakoniskos valodas tvērumos atklāj visa esošā būtību un savstarpējo saikni. V. Sniķeres atdzejojumā angļu valodā klajā nākusi Andreja Eglīša, Vizmas Belševicas, Zinaīdas Lazdas u.c. autoru dzeja, 2019.gadā angļu valodā izdotas arī latviešu dainas. Vairāk par dzejnieci http://laligaba.lv/index.php/lv/velta-snikere

Ekspertu komisijā šogad strādāja literatūrkritiķe Anda Baklāne, rakstniece Inga Ābele, literatūrzinātniece Eva Eglāja-Kristsone, rakstnieks un tulkotājs Vilis Kasims, dzejnieks Ronalds Briedis, rakstniece Laura Dreiže un literatūkritiķis, dzejnieks Aivars Madris.

Ziņu portāla Delfi balsojumā par lasītāju iecienītāko darbu tika atzīts Guntara Godiņa igauņu eposa Kalevdēls latviskojums, savukārt Māras Zālītes romāns Paradīzes putni izpelnījās grāmatu tīkla Jānis Roze atzinību kā pirktākais Latvijas Literatūras gada balvai nominētais darbs.

Šogad pirmo reizi LALIGABA aktīvi sadarbojās ar grāmatu blogeriem, izsludinot LALIGABA grāmatu lasīšanas un atsauksmju publicēšanas konkursu. Par spilgtākajiem un aktīvākajiem grāmatu blogeriem tika atzīti Līva Alksne, Austra Pudāne un Caelum biedrība, kā arī virkne Rīgas Franču liceja skolēnu, kas blogu veidoja skolotājas Litas Silovas vadībā.

Šī gada balvas sauklis ir Visam nav robežu, uzsverot iztēles bezgalīgo ceļojumu literatūras visumā, vizuālo identitāti veidojis mākslinieks Mareks Hofmanis. Balvas pasniegšanas ceremoniju veidoja publiciste Anete Konste, teātra un kino režisore Marta Elīna Martinsone, arhitekts un scenogrāfs Ivars Veinbergs, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Sintija Jēkabsone. Pasākumu vadīja aktieri Inga Alsiņa–Lasmane un Gatis Maliks, par kosmiski muzikālām intermēdijām rūpējās Sniedze Prauliņa.

Vairāk informācijas par katru nominantu, speciālbalvas un mūža balvas ieguvēju lasiet www.laligaba.lv.

Latvijas Literatūras gada balva ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā, tas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu autoriem par izcilākajiem darbiem, kuri gada laikā publicēti Latvijas rakstniecībā.

Par balvas norisi kopīgi rūpējas, to kopīgi organizē: Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Rakstnieku savienība.

Balvu atbalsta: Kultūras ministrija, Baltic International Bank un Photo space Riga.

Sadarbojas: grāmatnīcu tīkls Jānis Roze, grāmatnīcu tīkls Zvaigzne ABC, dizaina studija Mājo, NicePlace TELPA, Raiņa un Aspazijas māja un Sūkņu stacija.

Informē: www.laligaba.lv, Delfi, Satori, Kultūrzīmes, Kultūras Diena un Izklaide, IR, Domuzīme, Konteksts, Punctum, Latvijas Radio un Latvijas Televīzija.