literatūra

— Sarežģīti veidi, kā publicēt dzeju

Anna Bojēra

09/05/2019

Alternatīva stratēģija: atsacīties no teroristiem un izmantot bebrus.

 

Anna Bojēra ir amerikāņu dzejniece un esejiste. 2018. gadā viņa ieguva pirmo Mūsdienu mākslas fonda iedibināto Saja Tvomblija Dzejas balvu, kā arī Vaitinga balvu esejistikā un dzejā. Viņas jaunākā grāmata ir A Handbook of Disappointed Fate (Sarūgtinātā likteņa rokasgrāmata), kuru 2018. gadā izdeva Ugly Duckling Presse. Ar izdevniecības piekrišanu publicējam eseju no šīs grāmatas.

 

2006. gada 14. un 15. decembrī es sāku domāt, ka jāapkopo sarežģītie veidi, kā publicēt dzeju. Togad bija tāda dzejas pārpilnība, ka daudzi pieņēma dzejoļus par nevērtīgiem, un man šķita, ka varbūt dzejas vērtību varētu atjaunot, padarot dzejoļus skaitā ierobežotus, rafinētus, retus un dārgi radāmus, gluži kā luksusa preces. Doma bija sarežģītos publicēšanas veidus īstenot ar ātrumu dzejolis gadā līdz pat manai nāvei kādu 83 gadu vecumā. Tad man pa visu mūžu sanāktu 50 sarežģītā manierē publicēti dzejoļi. Sarežģītā publicēšana tātad prasītu pūliņus, bet nedrīkstētu būt neiespējama, un tai noteikti būtu jābūt īstenojamai gada laikā, ņemot vērā arī pārējos pienākumus, piemēram, darbu, slimību, laikapstākļus, mīlestību, grīdas slaucīšanu, snaudu, melanholiju un ģimeni.

16. decembrī, kad par šo ideju pastāstīju dzejniekam K. Silemam Mohamadam (K. Silem Mohammad), viņš man ieteica iekļaut arī tādus sarežģītos dzejas publicēšanas veidus, kas būtu pārlieku komplicēti īstenošanai gada laikā. Gribēdama kaut ko iesākt ar šiem augstākajā mērā sarežģītajiem paņēmieniem, nospriedu, ka ieteicamāk tomēr būtu dalīties savās idejās ar citiem dzejniekiem, lai viņi tās varētu izmantot savu darbu publicēšanā.

Sākotnēji biju iecerējusi uztaisīt sarežģītas dzejoļu publikācijas darbnīcu ar darba stacijām, kurās būtu nodrošināti katram konceptam nepieciešamie materiāli. Piemēram, pirmajai stacijai es sagādātu būri ar kāmīšiem, kā arī sīciņas šinas un kāju sasaitēšanas materiālus. Man norādīja, ka izveidot šādas darbnīcas būtu pārmēru dārgi, turklāt cilvēki diezin vai būtu gatavi braukt uz Aiovas štata Demoinu, kur tolaik dzīvoju, lai nodotos sarežģītai savu dzejoļu publikācijai. Tad es nolēmu uztaisīt diorāmas ar sarežģītām dzejoļu publicēšanas metodēm, taču man aptrūkās kurpju kastu.

Nav nemaz tik vienkārši nākt klajā ar mākslinieciskām idejām, kas būtu piemērotas „sarežģītiem veidiem, kā publicēt dzeju”. Piemēram, man ir ieteikuši neatklāt savu nodomu inficēt poras savu ienaidnieku miesā, rētām pārvēršoties dzejoļu vārdos. Izrādījās, ar šo ieceri saistās vismaz divas problēmas: mani ienaidnieki varētu apvainoties, un cilvēkiem nepatīk lasīt un domāt par inficētām porām. Tas man lika vilties, jo biju plānojusi sākumā likt maniem ienaidniekiem pusstundu nosēdēt karstā pirtī, kas būtu varējis viņus nomierināt un uzlabot viņu uzvedību.

Tāpat esmu atturējusies iekļaut pārāk daudz ar seksu vai dabas piesārņojumu saistītu ideju, tāpēc šeit nebūs pārāk daudz, piemēram, naftas urbumu aizdedzināšanas vai mīlētāju nepārprotamas saplūsmes, vai arī raibu toksīnu izpludināšanas rezervuāros, lai radītu salas no sarecējuša un toksiska Morzes koda. Jebkurā mākslas projektā, tai skaitā māksliniecisku ideju projektā, norisinās mijiedarbība starp vulgus un vulnus, starp pūli un brūci, tāpēc es joprojām atturēšos jūs aplaimot ar savām sāpīgākajām un potenciāli nepopulārākajām idejām.

 

1. Lopkopība

Radīt mazu grauzēju sugu, kuru pēdas ir burtu formā, vai arī sasaitēt viņu pēdas, lai izveidotu burtu formas. Izmērcēt grauzēju pēdas ar rokām audzēta un ievākta safrāna tintē. Iemācīt grauzējiem staigāt dzejoļu formās pa noberztas slavenību ādas un kaltētu trifeļu papīru.

Nepieciešams: grauzēji, šinas, lupatas (un/vai radioaktīvi materiāli, kas izraisītu ģenētiskas mutācijas), safrāna krokuss, zeme, uz kuras audzēt safrāna krokusu, grauzēju apmācības rokasgrāmata, slavenību lietoti lufas sūkļi, cūkas, Francija, trifelēm bagāti meži

 

2. Mērķī šaušana

Ložu smailēs iestrādāt metālā atlietus burtus. Dzejnieku/izdevēju ar atlējuma lodēm un dažādu veidu šautenēm nosēdināt uz augstas ēkas jumta. Dzejniekam pretējā ielas pusē daudzdzīvokļu mājas logos parādīsies mērķa turētāji. Lielākā daļa no viņiem turēs plāksnes, kurās ar lodēm nodrukās dzejoļus. Katrs piecdesmitais turēs nevis plāksni, bet gan eksplozīvu loksni. Dzejniekam savi dzejoļi jānodrukā, īstajā brīdī trāpot īstajā mērķī.

Nepieciešams: ieroči, lodes, materiāli lodes un atlējumu savienošanai, cilvēki, plāksnes, augstas daudzdzīvokļu mājas, advokāts, nelaimes gadījumu apdrošināšana

 

3. Šūšanas māksla

Ievākt dzīvu dzejnieku matus. Sakārtot alfabētiskā secībā. Savīt pavedienā. Ar dzejnieku matu diegu slepus izšūt dzejoļus publiskās vietās atrodamos audumos (autobusu polsterējumā, viesnīcu aizkaros utt.). Jālieto atbilstošs pavediens katram izšūtajam burtam, piemēram: a = anselmi, annas, b = bareti, bernadetes un brendoni.

Nepieciešams: dzejnieku mati, burtu uzlīmes, vērpjamais ratiņš, adatas, izšūšanas rokasgrāmata, audumi publiskās vietās, izlūkošanas ekipējums (maskēšanās tērpi utt.)

 

4. Maita

Sakārtot mirušus dzīvniekus burtu aprisēs, kas sakārtotas vārdu aprisēs, kas sakārtotas dzejoļa rindu aprisēs. Sagaidīt, līdz maitēdāji noēd miesu no kauliem. Noņemt kaulu nospiedumus ar krītiņiem un milzīgu avīžpapīra loksni. Ieskenēt nospiedumus datorā. Izprintēt uz apdrukas papīra. Uzgludināt apdrukas papīru uz priekšauta. Izšūt. Iedot kulinārijas raidījuma šefpavāram. Tavs dzejolis būs televīzijā.

Nepieciešams: miruši dzīvnieki, zemes pleķītis, milzīga avīžpapīra loksne, dators, skeneris, printeris, gludināmais apdrukas papīrs, diegs, adatas, pasta piederumi, šefpavārs, kulinārijas raidījums

 

5. Vairošanās

Recepte astoņdesmit vārdu garam dzejolim. Kļūstiet par vecāku astoņiem bērniem. Dodiet katram bērnam vienpadsmit vārdu (uzvārds plus desmit vārdu no jūsu dzejoļiem). Iemāciet katram bērnam desmit pozu, no kurām katra atbilst vienam viņu vārdam. Uzņemiet ģimenes foto ar bērniem jūsu dzejoļa vārdu pozās. Salīmējiet portretus kopā, līdz sanāk jūsu dzejolis.

Nepieciešams: bērni, kamera, līmlente, bērnu audzināšanai atbilstoša vide

 

6. Industriālā zemkopība (ĢMO)

Padzīvoties Pioneer Hybrid universitātes pilsētiņā. Iemantot nedroša, bet ļoti apdāvināta gēnu inženiera mīlestību. Tāpat izlūkošanas mērķiem sadraudzēties ar citu gēnu inženieri (spiegu).

Kaitēties ar gēnu inženieri numur viens, neparedzamu un šausminošu iegribu vārdā viņu atgrūžot un tad atkal izrādot simpātijas, vismaz līdz brīdim, kad viņš kļūs apjucis, apmāts un gatavs pasākt jebko, lai izpelnītos mīlu. Netieši norādīt, ka jūs pilnībā atdotos cilvēkam, kurš ģenētiski modificētu sējas kukurūzu tādā veidā, lai vālītē no kukurūzas graudu nokrāsām/toņiem sanāktu dzejoļu vārdi. Pie ierastajiem aliņiem un dārgas spēļu konsoles izprašņāt spiegu par situāciju. Klausīties spiega ziņojumos par apmātā gēnu inženiera sekmēm, viņam laboratorijā slepus pūloties cerībā izveidot pārsteigumu – zem mizām izaudzētu dzejoli sējas kukurūzas laukā.

Visbeidzot, pēc vairākiem gadiem kādā vasaras dienā kopā ar ekstātisko inženieri aizbraukt uz izmēģinājumu lauku. Nolobīt kukurūzas mizas, atklāt dzejoli. Tēlot pārsteigumu. Uzņemt bildi. Ielikt bildi internetā. Pateikt inženierim, ka nekas nesanāks.

Nepieciešams: sporta zāles abonements, lūpu spīdums, dārga spēļu konsole, alus, kamera, internets

 

7. Pneimatika

Ierīkot pneimatiskās caurules, kas vestu no Demoinas Franklin Court dzīvokļiem uz pasaules dzejas galvaspilsētām – Bruklinu, Oklendu, Ostinu, Reikjavīku, Talahasī, Amsterdamu. Šaudīt dzeju.

Nepieciešams: aprīkojums pneimatiskās caurules ierīkošanai, pneimatiskās caurules, kapsulas

 

8. Fosforescence (ne-ĢMO)

Garāžas izpārdošanās un krāmu bodēs savākt konservējamās burkas. Adoptēt piecus melnus klaiņojošus kaķus. Sadraudzēties ar prāvu bariņu pirmklasnieku. Jūnijā ielūgt bērnus pie sevis un izsniegt viņiem burkas. Kad satumst, izsūtīt bērnus pa pilsētu vākt jāņtārpiņus. Kā atlīdzību bērniem atgriežoties pasniegt cepumus. Izmantot jāņtārpiņu dibengala saturu, lai iegūtu fosforescējošu tetovēšanas tinti. Aizmidzināt kaķus. Noskūt laukumiņus uz viņu sāniem. Ietetovēt dzejoļus kaķiem ādā. Kad kaķi pamostas, izlaist tos pilsētā. Nakts tumsā vērot, kā zaļi dzejoļi publicējas, draiskojas un spīd.

Nepieciešams: konservējamās burkas, skuvekļi, kaķi, cepumi, adatas, fosforescentu stabilizators, trankvilizatori

 

9. Piespiedu darbi

Kļūt par tiesnesi. Pārliecināt draugus izraisīt sadursmi starp divām mēreni kaitinošām cilvēku grupām: tiem, kas nenovāc Ziemassvētku rotājumus pēc svētku beigām, un pieaugušām sievietēm, kas sevi sauc par meitenēm. Lai draugi sadursmju laikā aizdedzina virteni ar Black Cats plaukšķenēm, izraisot paniku un, iespējams, vardarbību. Piespriest mēreni kaitinošajiem nemiera cēlājiem piespiedu darbus – zīmēt dzejoļus uz atbalstsienām.

Nepieciešams: tiesneša mantija, juridiskā izglītība, draugi, ienaidnieki, Black Cat plaukšķenes, šķiltavas, krāsa

 

10. Optika

Pāris gadu piestaigāt uz labu bibliotēku un mācīties par gaismas atstarošanos, inženieriju un senām civilizācijām, kam patika izmantot gaismu jaunradei. Liekot lietā akmeņus, caurumus akmeņos, kalendārus, prizmas, spoguļus un rūpīgu izpēti, izveidot būvi, pa kuru saule vasaras saulgriežos publicēs jūsu dzejoli.

Nepieciešams: bibliotēkas lasītāja karte, akmeņi, ietaises akmeņu cilāšanai, urbji, kalendāri, prizmas, spoguļi

 

11. Piesārņojums

Izstrādāt lielus, peldošus polimēra piepūšamos traukus burtu/vārdu formā. Lai kāds tos uzražo. Doties jūrā ar kravas kuģi. Piepūst traukus un iemest tos okeānā. Tai pašā laikā pārliecināt neapmierinātus naftas ieguves kompānijas darbiniekus iztukšot savu tankeru kravas šajos traukos. No augšas dzejolis izskatītos pēc naftas noplūdes. Lai tas atšķirtos no ierastajām planētas katastrofām, jācenšas to aizdedzināt.

Nepieciešams: spēja ražot piepūšamus polimēra traukus, kravas kuģis, apkalpe, jūra, naftas ieguves kompānijas darbinieki, sērkociņi (?)

 

12. Mobijs Diks

Pārliecināt vaļus saskaņot savas atrašanās vietas un ūdens pūšanu pa elpošanas atverēm, lai no augšas tas izskatītos pēc burtiem.

Nepieciešams: vaļi, vaļu pārliecināšanas metodes

 

13. Asa sižeta filmu klišejas

Samācīties. Ielauzties kādas dzejiski apdalītas pilsētas, piemēram, Sakramento, galvenās satiksmes pārvaldes sistēmā. Izdarīt tā, lai luksoforos Morzes alfabētā mirgo dzejoļi Sakramento pilsētai.

Nepieciešams: dators, datora apmācība, dzejas apdalīta pilsēta, pamācība Morzes ābecē

 

14. Heiteri & feikeri

Ielūgt feikerus uz rakstnieku konferenci, kas sola pavērt ceļu uz štata vietām un glancētām, nevainojami iesietām grāmatām. Ielūgt heiterus uz antikonferenci ar [xxx xxxxxx] kā galveno runātāju un paneļdiskusijām par naidu pret bukletiem, naidu pret nevainojami iesietām grāmatām, naidu pret kopienām, naidu pret antikopienām, naidu pret kapitālismu, naidu pret antikapitālismu, naidu pret internetu, naidu pret materiālo pasauli, naidu pret dzejniekiem, nedzejniekiem, liriku, antiliriku utt. Lai šīs abas ir viena un tā pati konference vienā un tajā pašā Hiltona deju zālē. Aizslēgt durvis un ar varu piedabūt heiterus un feikerus deklamēt dzeju videokameras priekšā. Ielikt video internetā. Tie arī būs jūsu dzejoļi.

Nepieciešams: deju zāle, ielūgumi, viltus reklāmas, varas izrādīšanas metode, videokamera, piekļuve internetam

 

15. Orķestrālā metode

Sadraudzēties ar muzikāli apdāvinātu pārīti. Pamudināt – jo karjeras iespēju ziņā nepastāv dzimumu vienlīdzība – viņus radīt puisīti. Ļaut viņiem padarīt jūs par puisīša krustmāti. Ņemt krustdēlu līdzi uz orķestra koncertiem un apmaksāt mūzikas stundas. Pārliecināties, ka jums ir spēcīga ietekme uz bērnu. Ieteikt krustdēlam kļūt par diriģentu. Atbalstīt krustdēlu, līdz viņš kļūst par panākumiem bagātu diriģentu, un tad viņam ko ieteikt. Visbeidzot, vērot, kā viņš diriģē orķestri jūsu dzejoļa burtu formās.

Nepieciešams: nauda mūzikas stundām, biļetes uz koncertiem, krustdēls

 

16. Putni

Apmeklēt putnu rezervātu Austrālijā. Nomedīt vienu tirkīza papagaili katram jūsu dzejoļa vārdam. Lai no papagaiļiem uztaisa izbāzeņus, nagos iestiprinot laminētas papīra lapas, uz kurām uzdrukāti visi vārdi. Atgriezties ASV ar putnu izbāzeņiem pilnu koferi. Neuzkrītošā veidā pienaglot ikvienu putnu/vārdu pie kaila ziemas ozola Demoinas Franklin Court dzīvokļu teritorijā.

Nepieciešams: lidmašīnas biļete, ierocis, lodes, ietilpīgs koferis, nauda taksidermistam, printeris, lamināts, naglas, trepes, āmurs

 

17. Monarhija

Kļūt par kādas mazas vai vidēji mazas valsts karali/karalieni. Izlikt vilciena sliedes vārdu formās.

Nepieciešams: pavalstnieki, kronis, armija, mērnieki, tērauds, strādnieki, koks

 

18. Nāve

Uzrakstīt dzejoļu rindiņas uz līmlapiņām. Apmeklēt savā lokā cienīta cilvēka bēres. Izskatīties maigi, nekaitīgi un mierinoši. Apskaut raudošos bēriniekus, paslepus uzklapējot līmlapiņas uz viņu mugurām.

Nepieciešams: nekrologs, mīksts džemperis, līmlapiņas, pildspalva

 

19. Monumentālā arhitektūra

Pievienoties teroristu šūniņai. Pamudināt teroristu šūniņu uzspridzināt un izveidot dambjus nozīmīgos ūdensceļos. Izmainīt pieteku, strautu un upju plūsmu, lai tās pārveidotu Ameriku jūsu dzejolī.

Nepieciešams: tēlota ideoloģiska apmātība, dinamīts, betons, karte

(Alternatīva stratēģija: atsacīties no teroristiem un izmantot bebrus.)

 

20. Elpošana

Apceļot pasauli, prasot katram iemīlētajam cilvēkam ieelpot tukšā ūdens pudelē. Ātri aiztaisīt šīs pudeles. Ļaut, lai elpa kondensējas pilienos. Iekrāsot elpas pilienus ar pārtikas krāsvielu. Pievienot pūdercukuru un pienu. Lietot kā glazūru laimes cepumiem ar jūsu dzejoļiem. Izbarot svešiniekiem.

Nepieciešams: mīlēti cilvēki, lidmašīnas biļetes, tukšas ūdens pudeles, pārtikas krāsviela, pašcepti laimes cepumi, svešinieki

 

No angļu valodas tulkojis Lauris Veips