jaunumi

— Iznāk kinoteorētiķa Dmitrija Ranceva rakstu krājums

28/05/2019

Klajā nākusi kinoteorētiķa Dmitrija Ranceva grāmata „Meditācijas un precizējumi. Kinokritiķa versija”, kurā autors apkopojis savus aizvadītās desmitgades labākos tekstus par kino.

 

Klajā nākusi kinoteorētiķa Dmitrija Ranceva grāmata Meditācijas un precizējumi. Kinokritiķa versija, kurā autors apkopojis savus aizvadītās desmitgades labākos tekstus par kino.

 

Dmitrijs Rancevs studējis Maskavas kinoinstitūta (VVKI) režijas un scenāristu kinokritiķu fakultātēs, kopš 1993. gada regulāri publicē rakstus krievu un latviešu valodā iznākošajos žurnālos, laikrakstos un elektroniskajos medijos. No 1996. līdz 2002. gadam vadījis autorraidījumu par kino Latvijas Radio kanālā LR4, saņēmis Latvijas Žurnālistu savienības balvu (2011). Strādājis vairāku festivālu žūrijās un atlases komisijās, periodiski lasa lekcijas par kino. 2009. gadā iznāca Dmitrija Ranceva pirmā grāmata – bilingvāls rakstu apkopojums Kinotācijas (apgādi Mansards un Orbīta, sērija Kino Rakstu bibliotēka)

Krājumā Meditācijas un precizējumi aptvertas ievērojamas pasaules kinomākslas teritorijas, izceļot tajās interesantākos mezglu punktus. Atsevišķi raksti veltīti īpašām kino personībām – piemēram, režisoriem Larsam fon Trīram, Mihaelam Hanekem, Paolo Sorentīno, Fransuā Ozonam, Andrejam Zvjagincevam.

Turklāt nopietna vērība jaunajā grāmatā pievērsta mūsdienu Latvijas kinematogrāfijai, kas šobrīd piedzīvo īstu uzplaukumu. Grāmatā ievietoti gan analītiski apkopojumi par kopējo Latvijas kino ainu, ko rāda Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps programmas dažādos gados, gan recenzijas par atsevišķām spēlfilmām un dokumentālajām filmām. Starp autoriem, kuru filmas apskatītas grāmatā, izceļami Jevgeņijs Paškēvičs, Dāvis Sīmanis, Laila Pakalniņa, Ināra Kolmane, Aiks Karapetjans, Jānis Putniņš, Renārs Vimba.

Liela daļa grāmatas tekstu tapuši sadarbībā ar žurnālu, vēlāk portālu Kino Raksti.

Izdevumu ievada kinopublicistes Danielas Zacmanes priekšvārds, piedāvājot aizraujošu un oriģinālu „skatu no malas” uz Dmitrija Ranceva radošo darbību. Lasītāju ērtībām grāmatai pievienots personu rādītājs, kurā iekļautas 217 grāmatā minētās personas, un filmu rādītājs ar 102 nosaukumiem.

Grāmatu Meditācijas un precizējumi. Kinokritiķa versija izdevis apgāds Veiters Korporācija ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Grāmata izdota divās valodās – tie ir divi atsevišķi, bet saturā un noformējumā identiski ilustrēti sējumi, latviešu un krievu valodas versija, katra 240 lappušu bieza. Tekstus no krievu valodas dažādos laikos tulkojuši Eduards Liniņš, Asnāte Vasiļjeva, Zane Volkinšteine, Kristīne Matīsa.

Dmitrija Ranceva kinokritiku grāmata domāta plašam lasītāju lokam – tiem, kas interesējas par analītisku un detalizētu iedziļināšanos ekrāna mākslas būtībā un kultūras jautājumos vispār. Izdevums būs noderīgs un aizraujošs gan kinematogrāfijas un vizuālās kultūras profesionāļiem, gan humanitārā novirziena studentiem augstskolās.

Grāmatu Meditācijas un precizējumi. Kinokritiķa versija var iegādāties Latvijas grāmatnīcās vai arī tieši no izdevēja, rakstot uz adresi veiters@veiters.lv.