jaunumi

— Pasaules literatūras vakari: Zviedrija

29/07/2019

  30. jūlijā plkst. 18.00 Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30, turpināsies pasākumu sērija Pasaules literatūras vakari. Šoreiz sēriju turpinās zviedru literatūrai veltīts vakars. Sarunu vadīs dzejnieks Artis Ostups un tajā piedalīsies zviedru dzejnieks, atdzejotājs Ēriks Bergkvists (Erik Bergquist) un leģendārais dzejnieks, atdzejotājs Juris Kronbergs. Pasākums notiks angļu un latviešu valodā. Pasākuma laikā […]

 

30. jūlijā plkst. 18.00 Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30, turpināsies pasākumu sērija Pasaules literatūras vakari. Šoreiz sēriju turpinās zviedru literatūrai veltīts vakars. Sarunu vadīs dzejnieks Artis Ostups un tajā piedalīsies zviedru dzejnieks, atdzejotājs Ēriks Bergkvists (Erik Bergquist) un leģendārais dzejnieks, atdzejotājs Juris Kronbergs. Pasākums notiks angļu un latviešu valodā.

Pasākuma laikā notiks saruna par aktualitātēm zviedru literatūrā, latviešu dzeju Zviedrijā, kā arī Ērika Bergkvista, Jura Kronberga un Arta Ostupa dzejas lasījumi latviešu un zviedru valodā.

Ēriks Bergkvists (Erik Bergqvist, 1970) ir zviedru dzejnieks, atdzejotājs, esejists un mūziķis. Dzimis un uzaudzis Zviedrijas pilsētā Karlstādē, studējis literatūru, muzikoloģiju, mākslas vēsturi, angļu valodu un filozofiju. Vairāk nekā desmit gadus raksta kritikas zviedru un somu laikrakstiem, ir bijis redaktors Zaļajai sērijai, kurā iznāk ārzemju literatūra zviedru valodā, tostarp arī Knuta Skujenieka un Liānas Langas dzejas izlases. Ērikam ir divas popmūzikas grupas Scatter un Schaum un viņam interesē entomoloģija – zinātne par kukaiņiem.

Juris Kronbergs (1946) ir latviešu un zviedru dzejnieks un atdzejotājs, raksta un tulko dzeju gan latviešu, gan zviedru valodā. Dzimis Stokholmā, studējis ziemeļvalstu un baltu valodas un literatūras vēsturi Stokholmas universitātē. Pirmās dzejas publikācijas – 1960. gadu vidū. 1960. un 1970. gados spēlējis bungas trimdas latviešu grupās Saules brāļi, Dundurs un ierakstījis savus dzejoļus kopā ar psihedēliskā roka grupu Prusaku ansamblis. 1990. gados PEN kluba biedrs un priekšsēdis, strādājis par kultūras atašeju Latvijas vēstniecībā Stokholmā. Apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni 1998. gadā, saņēmis Literatūras gada balvu par mūža ieguldījumu 2007. gadā un par labāko dzejas krājumu Uz balkona/Bet ja visu laiku… 2016. gadā. Sarakstījis vairāk kā trīspadsmit grāmatas latviešu un zviedru valodā. Tulkojis Vizmas Belševicas, Aleksandra Čaka, Veronikas Strēlertes, Montas Kromas, Amandas Aizpurietes, Knuta Skujenieka, Gundara Godiņa, Edvīna Raupa un citu latviešu dzejnieku dzeju zviedru valodā. Atdzejojis latviešu valodā virkni zviedru autoru, tostarp Tomasu Tanstrēmeru.

Artis Ostups (1988) ir latviešu dzejnieks un literatūrzinātnieks, literatūras un filozofijas žurnāla Punctum redaktors, studējis Latvijas Kultūras akadēmijā, Latvijas Universitātē, papildinājies arī Prāgas Kārļa Universitātē. Pašlaik studē salīdzinošo literatūrzinātni Tartu Universitātes doktorantūrā. Pirmās dzejas publikācijas sākot ar 2006. gadu, iznākuši trīs dzejas krājumi. Krājums Biedrs Sniegs nominēts Literatūras gada balvai 2010. gadā, 2011. gadā saņēmis Ojāra Vācieša prēmijas speciālbalvu. Piedalījies vairāku dzejas krājumu sastādīšanā.

Raiņa un Aspazijas māja Pasaules literatūras vakarus organizē sadarbībā ar Ventspils Starptautisko Rakstnieku un tulkotāju māju, Ērika Bergkvista dalību pasākumā atbalsta Nordic Culture Point.

Finansiālais atbalsts: VKKF.

Informācija pa tālruni 26912310 vai

e-pastu elvira.bloma@memorialiemuzeji.lv,

kā arī http://www.memorialiemuzeji.lv un www.aspazijarainis.lv

Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.