jaunumi

— LU LFMI Latviešu folkloras krātuves Autobiogrāfiju krājums atsāks publicēt simts gadu senu dienasgrāmatu

31/03/2020

LU LFMI Latviešu folkloras krātuves Autobiogrāfiju krājums atsāks publicēt Emīla Pudeļa (1893–1969) – ziemeļvidzemes saimnieka, latviešu strēlnieka, Brīvības cīņu dalībnieka – dienasgrāmatu.

 

1. aprīlī LU LFMI Latviešu folkloras krātuves Autobiogrāfiju krājums atsāks publicēt Emīla Pudeļa (1893–1969) – Ziemeļvidzemes saimnieka, latviešu strēlnieka, Brīvības cīņu dalībnieka – dienasgrāmatu. Turpmāk ik dienu Twitter kontā @pudelis_raksta un Facebook kontā pudelisraksta tiks publicēts tas, ko Emīls Pudelis savā dienasgrāmatā rakstījis tieši pirms simts gadiem. 

Pudeļa dienasgrāmatai Twitter un Facebook konti tika izveidoti 2018. gadā, tajos ik dienu publicējot vienu dienasgrāmatas ierakstu no tās pašas dienas tikai pirms simts gadiem. Šādas simts gadu senas dienasgrāmatas publicēšanas mērķis bija dažādot ikdienas informācijas plūsmu sociālajos tīklus, atgādināt par pagātnes notikumiem un iepazīstināt ar to, ko darīja un domāja, un ko uzskatīja par vērtu pierakstīt savā dienasgrāmatā vienkāršs cilvēks no mūsu vidus, kas dzīvojis pirms simts gadiem. 

Savu ikdienu dienasgrāmatā Emīls Pudelis pierakstījis kopš 1912. gada. Ieraksti ir lakoniski, reizēm dienas notikumus izsakot vien divos, trīs vārdos. Gluži kā analogajā Tviterī – tikai pirms simt gadiem. Tie vēsta lielākoties par ikdienas darbiem savā saimniecībā, dažādiem notikumiem dzīvē un ģimenē, kā arī par kultūras, sabiedriskām un politiskām norisēm. 

Dienasgrāmata rakstīta līdz pat 1946. gada sākumam, taču pēc padomju otrreizējās okupācijas pēdējo gadu dienasgrāmatas, vairīdamies no represijām, Emīls sadedzinājis. 

Emīla Pudeļa dienasgrāmatu publicējumi aprāvās 2019. gada 24. februārī, jo tieši pirms simts gadiem viņš devās Brīvības cīņās un šajā laikā dienasgrāmatu nerakstīja. 1920. gada pavasarī pēc demobilizēšanas Pudelis atgriezies dzimtajā Mazsalacas pusē un dienasgrāmatas rakstīšanu atsācis 1. aprīlī. 

Pudelis raksta projektu īsteno LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuves Autobiogrāfiju krājums Latvijas Zinātnes padomes projekta lzp-2018/1-0073 ietvaros. http://autobiografijas.lv