raksti

— Starp likumu un taisnīgumu

Ilze Klimaševska

05/10/2016

Polijas vadošo politiķu rīcība un izteikumi rada iespaidu, ka viņi vēlas, lai valsts pilsoņi dzimtu, neraugoties uz pazemojumu, kāds jāpārcieš tās iedzīvotājiem. Aborti ir bijuši vienmēr. Aizliegums tos nenovērš, tas tikai padara tos bīstamākus.

 

Šo pirmdien, 3. oktobrī, daudzās Polijas pilsētās un arī ārpus Polijas norisinājās #blackmonday – piketos, streikos un citās formās paustais protests pret grozījumiem Polijas abortu likumā, kurus Polijas Seims 23. septembrī apstiprināja pirmajā lasījumā. Tēmturis #czarnyprotest (#blackprotest) radās Polijā un ātri izplatījās ārpus tās, padarot par protestu simbolu melno tērpu un pakaramo, kurš savukārt simbolizē nelegālos abortus.1 Atbalstu protestiem pauda vairāki Polijas mediji, tostarp vadošā avīze Gazeta Wyborcza un žurnāls Polityka, kā arī Polijas privātā kanālā TVN24 raidījumu vadītāji, kas parādījās ēterā melnās drēbēs. Savukārt sociālo mediju lietotāji ziņoja par streikiem visdažādākajos uzņēmumos – privātos veloservisos, grāmatvedības kantoros, aptiekās un kafejnīcās.2

Likums, kas Polijā regulē abortus, ir viens no stingrākajiem Eiropā. Šeit aborts ir atļauts trīs gadījumos – ja pastāv draudi grūtnieces dzīvībai, ja grūtniecība iestājusies izvarošanas vai incesta rezultātā vai ja auglim ir konstatētas smagas un neārstējamas patoloģijas. Savukārt ierosinātie grozījumi paredz aizliegt abortus pavisam, izņemot gadījumus, kad tieši apdraudēta grūtnieces dzīvība. Sievietēm, kas veiktu abortu, un ārstiem, kas tām palīdzētu, grozījumos paredzēts cietumsods līdz pieciem gadiem. Kritiķi pauž bažas, ka, ja grozījumi tiks apstiprināti, pat sieviete, kurai bijis spontānais aborts, tiks turēta aizdomās un varēs tikt ierosināta izmeklēšana. Ņemot vērā, ka daļa grūtniecību beidzas ar spontāno abortu,3 šis risks ir vērā ņemams. Tāpat pastāv risks, ka ārsti vairīsies veikt pat ierastus prenatālos izmeklējumus bailēs, ka varētu tikt apsūdzēti un ieslodzīti, ja rodas kāds risks, kā grozījumos teikts, „ieņemtajam bērnam”.4 Un bez konkrētām vadlīnijām, cik tuvu nāvei grūtniecei jābūt, lai grūtniecības pārtraukšana medicīnisku iemeslu dēļ skaitītos likumīga, pastāv iespēja, ka ārsti vilcināsies, cik vien ilgi tas būs iespējams.

Grozījumi balstīti petīcijā, ko parakstījuši 450 tūkstoši cilvēku (1,2% no 38 miljoniem Polijas iedzīvotāju). To izstrādāja un iesniedza konservatīvās pilsoņu iniciatīvas grupas Ordo Iuris un Stop Abortion, un tos atbalsta valdošā konservatīvā partija Likums un taisnīgums (Prawo i Sprawiedliwość), kā arī Polijas Nacionālā katoļu baznīca. Vienlaikus ar šiem grozījumiem progresīvās sociālās kustības un politiskās partijas iesniedza petīciju par aborta legalizēšanu līdz grūtniecības 12. nedēļai, seksuālo izglītību skolās un vieglāk pieejamu kontracepciju – šī petīcija tika noraidīta uzreiz. Tomēr saskaņā ar Newsweek Polska datiem 74% poļu atbalsta pašreizējā likuma nemainīšanu,5 savukārt 51% poļu vēlas, lai aborti būtu pieejamāki.6

Lai gan šobrīd Polijā izvarošanas, incesta un augļa patoloģijas gadījumā aborts tiek uzskatīts par legālu, nav garantijas, ka ārsti vienmēr piekritīs to veikt. Konstatēti daudzi gadījumi, kad ārsti atsaka abortu morālu vai reliģisku motīvu dēļ,7 un izplatīta prakse ir sūtīt slimnīcās mācītājus, kas mēģina atrunāt cilvēkus veikt abortus (arī nepilngadīgus izvarošanas upurus). Šobrīd cilvēki no Polijas dodas veikt abortu uz kaimiņvalstīm, bet ne visi to var atļauties. Izmaksas nelegālam abortam Polijā ir apmēram tikpat lielas, cik legālam kaimiņvalstīs, – apmēram viena vidējā mēnešalga Polijā. Līdz šim ar droniem piegādātas internetā pirktas tabletes medikamentozajam abortam.8

Partijas Likums un taisnīgums līderis Jaroslavs Kačiņskis ir ierosinājis, ka valdība varētu izvēlēties kompromisu – atļaut abortu augļa patoloģiju gadījumā, bet aizliegt pārtraukt grūtniecību, kas iestājusies izvarošanas vai incesta rezultātā. Minētās partijas locekļu cinisms šajā jautājumā ir neticams – rodas iespaids, ka viņi neuztver sievietes kā brīvus un lemtspējīgus cilvēkus, bet gan kā dzīvus inkubatorus jaunu pilsoņu ražošanai – partijas pārstāvis Arkadjušs Čartoriski (Arkadiusz Czartoryski) izteicies, ka Otrā pasaules kara laikā sievietes tika izvarotas un “dzemdēja daudzus labus poļus. Kāpēc tas tagad būtu jāmaina?”9

Savukārt Polijas ārlietu ministrs Vitolds Vaščikovskis par protestiem teicis: “Mēs sagaidām nopietnas diskusijas par dzīvību, nāvi un piedzimšanu. Mēs negaidām hepeningus, maskarādi un mākslīgu problēmu radīšanu”.10 Viņš arī brīnījies, vai tad Polijā neesot nopietnāku problēmu, par ko runāt. Ierobežojums indivīda brīvībai izvēlēties, ko darīt ar savu ķermeni, dzīvi un dzīvību, acīmredzot nav gana nopietna problēma. Partijas nosaukums Likums un taisnīgums šajā kontekstā ir skumji ironisks, jo par kādu taisnīgumu gan ir runa?

Polijas vadošo politiķu rīcība un izteikumi rada iespaidu, ka viņi vēlas, lai valsts pilsoņi dzimtu, neraugoties uz pazemojumu, kāds jāpārcieš tās iedzīvotājiem. Aborti ir bijuši vienmēr. Aizliegums tos nenovērš, tikai padara tos bīstamākus, jo cilvēki ir spiesti veikt nelegālus abortus bieži vien nepiemērotos apstākļos vai brīžiem arī patstāvīgi, kas var izraisīt (un izraisa) komplikācijas un nāvi.

Mēs nebalsojam Polijas vēlēšanās, bet tas nenozīmē, ka mums ir vienalga, ka tepat kaimiņos tiek ierobežotas sieviešu tiesības. Ja arī tev nav vienalga, tiekamies zibakcijā pie Polijas vēstniecības ceturtdien, 6. oktobrī, plkst. 9:00. Dreskods: melns apģērbs, rokās stieples pakaramais. Pēc 5 minūtēm izklīstam.

 

  1. Simbolizē, bet ne mitoloģizē. Sk. piem. G. Jessica. The Coat Hanger “May Be The Symbol, But Is In No Way A Myth,” Says Pre-Roe OB-GYN, Jezebel, 06.03.2008.  (atpakaļ uz rakstu)
  2. Kozlowska H. Clad in black, Polish women refused to go to work to protest a proposed abortion ban, Quartz, 03.10.2016.  (atpakaļ uz rakstu)
  3. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem – 12–15% apzināto grūtniecību beidzas līdz 23. grūtniecības nedēļai. Sk.: Mehta M., Pattanayak R. D. Follow-up for improving psychological well-being for women after a miscarriage: RHL commentary (last revised: 1 January 2013), The WHO Reproductive Health Library. Geneva: World Health Organization.  (atpakaļ uz rakstu)
  4. Błuś A. A dangerous backward step for women and girls in Poland, Amnesty International, 19.09.2016.  (atpakaļ uz rakstu)
  5. Davies C. Women to go on strike in Poland in protest at planned abortion law, The Guardian, 03.10.2016.  (atpakaļ uz rakstu)
  6. Protesters call for near-total ban on abortions in Poland, The Guardian, 15.05.2016.  (atpakaļ uz rakstu)
  7. Sk., piem., Teenage girl who was raped should have been given unhindered access to abortion, European Court of Human Rights, 30.10.2012 vai Case of Z v. Poland, European Court of Human Rights, 13.11.2012.  (atpakaļ uz rakstu)
  8. Kramer A.-M. Why are feminist drones dropping abortion pills on Poland?, The Conversation, 01.07.2015.  (atpakaļ uz rakstu)
  9. Majewska E. Poland’s Abortion Wars, Jacobin, 24.04.2016.  (atpakaļ uz rakstu)
  10. Black Monday: Polish women strike against abortion ban, BBC, 03.10.2016.  (atpakaļ uz rakstu)