Skats no Kristas Burānes filmas "Pasaka par tukšo telpu" (no Andra Freiberga scenogrāfijas izrādei "Andris Freibergs"). Daces Slokas krāsu korekcija attēlam.

raksti

— Mazie un lielie uzdevumi

Andris Kaļiņins

22/10/2022

atsauces uz neizbēgamo ietekmi

Mazie uzdevumi – tā dēvē Andra Freiberga nu jau hrestomātisko studiju uzdevumu, kurā telpiski jārisina vairāki jēdzieni, piemēram, “jūra”, ”vētra”, “caurvējš”, “Džuljetas balkons”, “saule bez saules”, “pašportrets” un “kāpnes uz debesīm”. Freiberga kunga ievirzīta un vadīta, šo uzdevumu risināšana jaunajā studentā atraisa mākslinieka darbam nepieciešamās iemaņas un domāšanas modeļus. Izcilā gadījumā mazo uzdevumu risinājumos netiešā veidā spoguļojas lielā iecere, un otrādi. Pie tam nekad necenšoties dublēt dzīvi.

 

Studiju sākums Latvijas Mākslas akadēmijā saistās ar kādu sajūtu: esot akadēmijā, varēja just, ka telpas un cilvēki ir Andra Freiberga pievibrēti. Ne tikai trešdienās, kad viņš tur vadīja nodarbības.

Runājot par teātra mākslas profesiju, topošie pieaugušie uzsūca arī daudz cilvēciskam cilvēkam nepieciešamā.  Runājot par scenogrāfiju, allaž iznāca runāt par cilvēku.

Andris Kaļiņins ”PAŠPORTRETS”, studiju darbs “mazais uzdevums“, pasniedzējs prof. emerit. Andris Freibergs. Latvijas Mākslas akadēmija, 2017

 

Laikā, kad studēju 2. un 3. kursā, man uz sienas pie darbagalda bija lasāms Andra Freiberga rokrakstā pārrakstīts Laodzi dzejolis. Uz Baltas A4 lapas ar Melnu rakstāmo. Es šo lapu atradu starp citiem papīriem savā pilnajā mugursomā – acīmredzot, tas bija tur iegadījies no gatavošanās Andra Freiberga izstādei LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejā, kur tolaik biju projektu vadītājs. Freiberga kungs man to bija iedevis, sakot, ka šo dzejoli viņš plānotajā izstādē vēlētos uzrakstīt uz sienas. Iecerētā izstāde gan dažādu apstākļu dēļ nerealizējās. Un tā kā neviens šo lapu man atpakaļ neprasīja, es to ierāmēju un pieliku savā istabā pie sienas. Un ik pa laikam to pārlasīju un ietekmējos ikreiz, kad atkal biju izlasījis pēdējo pantiņu.

 

 

Mākslā par pozitīvo laukumu dēvē to telpu, kuru aizņem attēlotais objekts.
Par negatīvo laukumu dēvē telpu ap attēloto objektu un starp attēlotajiem objektiem.

Piemērs: Balts kvadrāts Melnā skatuvē.
Baltais kvadrāts ir pozitīvā telpa. Melnā grīda, kulises, sofites, greznā zāle ir negatīvā telpa.

 

 

Šovasar, veidojot scenogrāfiju izrādei pēc Dž. Keidža darba Lekcija par neko, es saskāros ar seno Austrumu “Ma” konceptu, kas runā par negatīvo telpu. Un arī ķīniešu rakstnieks Laodzi (6.– 5. gs p.m.ē.), visticamāk, bija pazīstams ar šo ideju. Ideja ietver arī to, ka izdalīta melnā skatuve satur informāciju par balto kvadrātu.

Šonedēļ ir ne tikai svētsvinīgi skumji, bet arī svētsvinīgi gaiši.

Andra Frieberga došanās mūžībā nebija pārsteidzošs jaunums.
Vienalga, vai sēru vēsts tumsa ir pozitīvā vai negatīvā telpa, tā satur informāciju arī par gaismu, kas notiek vienlaikus.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19. oktobra vakarā, satiekoties ar kursabiedrenēm Grīziņkalnā pie kāpnēm un atceroties Balto, apjautu, ka Andra Freiberga telpa turpinās šajā formā – cilvēkos un vietās, kuras Freiberga kungs savulaik iedvesmojis, un šo cilvēku un vietu turpmākajā darbībā.

Šādi skatoties, “saule bez saules” ir kļuvis par ne tikai mazo uzdevumu.

 

 

Andris Freibergs noteikti ir paliekošs ne tikai Latvijas teātra gaumes koordinātēs un jauno studentu krāsainā apģērba nomaiņā uz melno pirmā kursa laikā.

 

mīļš paldies, a n d r i .