blogi

— Jaunais gads sākas pavasarī

Justīne Janpaule

14/05/2014

Vienmēr esmu domājusi, ka jauna gada sākums drīzāk saistās tieši ar pavasara iestāšanos, kad pārdzīvoti tumšie un aukstie mēneši.

Vienmēr esmu domājusi, ka jauna gada sākums drīzāk saistās tieši ar pavasara iestāšanos, kad pārdzīvoti tumšie un aukstie mēneši. Šo sajūtu vēl vairāk nostiprināja akadēmiskais kalendārs, kura beigas sakrita ar pēdējiem pavasara mēnešiem. Līdz ar to šis gadalaiks šķita kā svētki, bet maijs kā ilgi gaidītās brīvības, jaunu piedzīvojumu, atklājumu solījums. Savādi, ka vadīšanos pēc šādas laika skaitīšanas sistēmas nav izdevies atmest un tā joprojām turpinās.

Pavasari kā jauna gada aizsācēju atzīmēja arī daudzas civilizācijas pirms mūsu ēras, saistot mošanos dabā ar kultūru un mitoloģiju. Piemēram, Senajā Grieķijā svinēja ikgadējo Persefones atgriešanos virszemē. Biezajā kultūras slāņu augsnē šodien uzdīdzis un lasītājiem pieejams jauns asns  žurnāls Punctum. Tā saknes ietieksies modernajā un postmodernajā literatūrā, kā arī kontinentālās filosofijas bagātībās, lai vērtu jaunas lapas pašreizējo norišu gaismā. Tā kā mūsdienīga literatūras interpretācija 21. gs. sākumā nereti iedvesmojas tieši no filosofijas, tad mūsu žurnālā literatūra un filosofija eksistēs kā viena otrai draudzīgas nozares.

Doma veidot savu žurnālu izauga no vēlmes dalīties, pievērst uzmanību lasītajam, novērotajam un dzirdētajam, kas mūs saistījis, uzjundījis, šķitis būtisks un neparasts literatūras un kontinentālās filosofijas laukā. Tikpat būtiska bija vēlme rosināt augstvērtīgu diskusiju un paplašināt redzējumu, publicējot kritiku, sarunājoties ar autoriem un piedāvājot tulkojumus. Svaigums un dinamika manifestējas arī žurnāla dizainā, kura autors Svens Kuzmins ir uzminējis toņus, kas slēpās redaktoru iecerēs.

Mēs vēlamies būt saistoši visiem kultūras interesentiem. Cerībā, ka Punctum asns turpinās plaukt, aicinām raisīt vaļā mūsu jauno lapu.