jaunumi

— Latvijas PEN pirmo balvu iegūst Lolita Tomsone

03/05/2019

Pirmā Latvijas PEN balva tika pasniegta, atzīmējot Starptautisko Preses brīvības dienu 3. maijā Latvijas PEN biedru organizētā flešmobā.

 

Latvijas PEN balvu par nozīmīgu veikumu vārda brīvības veicināšanā, cenzūras ierobežošanā un diskriminēto grupu atbalstīšanā 2019. gadā iegūst Lolita Tomsone. Pirmā Latvijas PEN balva tika pasniegta, atzīmējot Starptautisko Preses brīvības dienu 3. maijā Latvijas PEN biedru organizētā flešmobā. Lolitai Tomsonei to pasniedza mākslinieks Ivars Drulle.

Pirmo Latvijas PEN balvu iegūst Lolita Tomsone, Žaņa Lipkes memoriāla direktore. Balvu Lolita Tomsone saņem par nerimstošu aktivitāti sieviešu tiesību aizstāvēšanā, protesta akciju organizēšanu un iedvesmošanu, kuru rezultātā netika veikti sieviešu pašnoteikšanos ierobežojoši grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, par enerģisku līdzorganizēšanu kustībā, kas iestājas pret nevajadzīgu koku izciršanu Par kokiem Rīgā, kā arī par to, ka ar savu darbību atjaunojusi sociālās atmiņas taisnīgumu, organizējot pasākumus Latvijas teritorijā nogalināto ebreju un citu holokaustā cietušo iedzīvotāju piemiņai.

Latvijas PEN balva tika nodibināta š.g. 18. martā Latvijas PEN gadskārtējā kopsapulcē. Latvijas PEN balva tiek piešķirta par nozīmīgu veikumu vārda brīvības veicināšanā, cenzūras ierobežošanā vai diskriminēto grupu atbalstīšanā. Latvijas PEN balvas mērķis ir popularizēt konkrētās personas darbību un vārda brīvības aizstāvību kā nozīmīgu darbu.

Pirmo Latvijas PEN balvu veidojis mākslinieks Ivars Drulle, kurš vairākkārt ticis nominēts Purvīša balvai un savos darbos apliecinājis savu interesi par sociālām, eksistenciālām tēmām. Ivars Drulle savos darbos pievēršas refleksijai par neviennozīmīgām un publiski ne pārāk ērti apspriežamām sabiedrības norisēm, aplūkojot tās caur saskarsmes punktiem ar paša privāto dzīvi. Latvijas PEN balvas vizuālo veidolu katru gadu veidos kāds mākslinieks vai māksliniece, kurš būs informēts par balvas saņēmēju un veidos balvu konkrētajai personībai. Tā kā Latvijas PEN ir brīvprātīga bezpeļņas organizācija, arī mākslinieks savu darbu ziedos PEN pārstāvēto ideju labā.

Pretendentu Latvijas PEN balvai var pieteikt jebkurš Latvijas PEN biedrs. Balsošana par balvas ieguvēju notiek Latvijas PEN gadskārtējā kopsapulcē.