raksti

— Lasītājs autobusā

06/08/2019

Policija aizturējusi vīrieti, kas šokēja skolēnus ar lasīšanu.

 

Šorīt autobusā no Eisamē uz Tallinas centru noticis kliedzošs starpgadījums – gados vecāks vīrietis lasīja grāmatu, it kā tuvumā neviena cita nebūtu. Skolēnus, kuri bija notikuma aculiecinieki, redzētais ārkārtīgi šokēja, tomēr viņi bija spējuši informēt autobusa šoferi un izsaukt policiju.

Pēc bērnu stāstītā, vīrietis bija iekāpis autobusā kādā no Eisamē pieturām un apsēdies kā parasts pasažieris. Taču tad atgadījies kas neparasts. Tas dziļi satrieca bērnus, autobusa vadītāju un pat daudz pieredzējušos policistus.

 

Vai tiešām grāmata?

Vīrietis bija apsēdies autobusa aizmugurē un nolicis zemē Prisma iepirkuma maisiņu. „Viņš uzreiz šķita aizdomīgs, jo visi vecie ļaudis, kuri no rīta izmanto sabiedrisko transportu, ir šaubīgi. Bet reāli, kādēļ gan viņiem no rīta būtu jābraukā apkārt? Mēs, elpu aizturējuši, sekojām viņa izdarībām, un vienā brīdī situācija kļuva nekontrolējama,” atceras aculiecinieks Kevins Džeksons Kasepū (15).

„Vecais vīrs parakņājās zaļajā Prisma tīkliņā un izņēma grāmatu. Labi atceros, ka šajā brīdī iekliedzās kāda nervozāka meitene, taču es līdz pēdējam cerēju, ka viņš grāmatu izmantos saprātīgi, piemēram, paliks krēslam zem kājas, lai tas nešūpotos, vai sitīs mušas,” notikumus aprakstīja Kevins Džeksons.

„Taču tā nenotika, saprotiet, nenotika! Viņam vēl grāmatzīme bija starp lapām. Vīrietis grāmatu atvēra un – sāka lasīt! Meitenes sāka raudāt, atskanēja vairāki būkšķi, kad pasažieri ģība,” asarainā balsī atceras Kevins Džeksons.

 

Autobusa vadītāja ātrā reakcija glāba no ļaunākā

Kad sirdi plosošās bērnu vaimanas pieņēmās spēkā, atgadījuma nopietnību apjauta arī autobusa šoferis. Daži skolēni jau iepriekš viņu bija brīdinājuši, ka aizmugurē sēž aizdomīgs vīrietis ar grāmatu, taču sākumā šoferis to uztvēris kā jauniešu neizdevušos joku.

„Patiesībā es uzreiz nesapratu, ka tas ir tik bīstami un šaušalīgi. Taču, kad bērni, kuriem pēc redzētā no acīm plūda asinis, nāca lūgt manu palīdzību, biju spiests apstādināt autobusu un izsaukt policiju,” stāsta šoferis.

 

Policija reaģēja ar ievērojamu vienību skaitu

Pēc likumsarga vārdiem, pirmo ziņu par incidentu viņi saņēma pulksten 8.15, kad glābšanas dienestam zvanīja Ketrīna Džesika Viktorija Lenora Kasandra Rozabella Girgita Arilēna Menda un raudādama pavēstīja, ka autobusā kāds vīrietis lasa grāmatu.

„Glābšanas dienesta darbiniekam bija vairākas reizes jāpārjautā, ko tieši vīrietis darīja, jo tas šķita pilnīgi neticami. Vai tiešām autobusā, kas ved bērnus uz pilsētas skolām, notiek tādas lietas? Pats par sevi saprotams, ka izsūtījām četras patruļas, lai autobusu pārtvertu un pilsoni izolētu,” atzīmēja kārtībsargs.

Negadījuma vietā atsteigušies policisti vīrieti, kurš sīksti turējās pretī un nesaprata, par ko tiek aizturēts, kopīgiem spēkiem izvilka no autobusa. „Pretīgs tips, visīstākā sabiedrības padibene,” likumsargs raksturoja arestēšanas procesu. „Viņš līdz pēdējam neapjēdza, ko izdarījis.”

 

Atgadījuma sekas bērniem izpaudās turpat uz vietas

Pēc policistu vārdiem, bērniem redzētā iespaids bija manāms uzreiz. „Kad mēs ieradāmies notikuma vietā, kāda meitene šoka stāvoklī jau stāvēja ceļmalā un centās apturēt garāmbraucošās mašīnas, lai pārdotu savu ķermeni. Skaidrāks par skaidru, ka no viņas nekas labs vairs nav gaidāms un sabiedrībai meitene ir zudusi,” notikušo komentēja policists.

„Vairākus bērnus atradām vāļājamies zem autobusa riteņiem – skolēni gulšņāja un gaidīja, lai autobuss viņus sabrauc, patiesi žēlīgs skats,” atzīmēja kārtībsargs.

Policija par notikušo pavēstīja arī skolu direktoriem un aicināja vecākus ierasties pēc bērniem. Atbrīvojums no stundām skolēniem nebija nekāds mierinājums – acu priekšā joprojām rēgojās šausminošais skats, kas, neapšaubāmi, atstās rētas vairāku bērnu dvēselēs.

Aizturēto Haraldu (69) nogādāja policijas iecirknī uz nopratināšanu, bet grāmata blakus autobusam tika sadedzināta.

„Vienīgais, ko Haralds tagad lasīs, būs sēnes cietuma pagalmā,” apsolīja policijas darbinieks.

 

Kriminālvēsts sākotnēji publicēta vietnē lugejakiri.ee. No igauņu valodas tulkojusi Daila Ozola