Foto: No Rakstniecības un mūzikas muzeja

festivāls

— “Punctum” festivāla centrā šogad ukraiņu literatūra

12/05/2022

Reaģējot uz karadarbību Ukrainā, literatūras žurnāla “Punctum” festivāla ārvalstu viesu vidū šogad būs galvenokārt ukraiņu autores, lasījumos un diskusijās aktualizējot kopienu cīņu par mieru un taisnīgumu.

Reaģējot uz karadarbību Ukrainā, literatūras žurnāla Punctum festivāla ārvalstu viesu vidū šogad būs galvenokārt ukraiņu autores, lasījumos un diskusijās aktualizējot kopienu cīņu par mieru un taisnīgumu. Festivāls aicinās iejusties arī trimdas latviešu dzejas valodā, atzīmējot spilgtā modernista, trimdas grupējuma Elles ķēķis dalībnieka Linarda Tauna simtgadi.

 “Sākoties plašam karam Ukrainā, daudzi kultūras notikumu organizētāji un dalībnieki bija tik šokēti, ka nespēja pilnvērtīgi turpināt darbu un kalt jaunus plānus. Arī mums, Punctum festivāla veidotājiem, bija skaidrs, ka šogad nevēlamies festivālu pozicionēt kā svinības, bet gan pieminēt izcilo trimdas dzejnieku Linardu Taunu un ļaut izskanēt Ukrainas mūsdienu literatūras balsij. Manuprāt, ir ļoti svarīgi arī uzklausīt, kāda ir ukraiņu rakstnieku ikdiena šobrīd – vakar šīs autores palīdzēja armijai un slēpās patvertnēs, bet šodien klātienes lasījumos dalās ar šo pieredzi un saviem darbiem,” uzsver festivāla vadītāja Laura Brokāne. Ukraiņu dzejnieces Katerina Kalitko, Ija Kiva un Halina Kruka piedalīsies lasījumos Pasaules kafejnīca Sporta pils dārzos 27. maijā, savukārt ukraiņu prozaiķes Viktorija Ameļina un Katerina Babkina uzstāsies lasījumos un diskusijā Pēkšņi es atrodos gājienā 31. maijā Latvijas Mākslas akadēmijas K2 un tiešsaistē.

Dzejnieka Linarda Tauna simtgadei būs veltīti vairāki pasākumi. Festivāla kulminācijas dzejkoncerts Mūžīgais mākonis, kurā piedalīsies mūziķi Jānis Šipkēvics un Sniedze Prauliņa, aktieri Kaspars Znotiņš un Kaspars Aniņš notiks 3. jūnijā plkst. 20.30 Zirgu ielas koncertzālē. Koncerta režisore Māra Ķimele stāsta: “Tauna dzeja ir tieša, nepastarpināta. Tā saviļņo un satrauc, stāsta par dvēseles nemieru un ilgām. Mēs, šī pasākuma veidotāji, vēlamies nosaukt šo vārdu, lai viņš kā ezers nokrīt no debesīm un atrod savu vietu starp mums, lai top dzīvs, kad lasām viņa dzeju. Sveicam tevi mājās, Linard Taun!” Koncerta biļetes pieejamas:  Aula.lv. 28. maijā Anniņmuižā Tauna dzejas noskaņās notiks pikniks Laulības ar pilsētu. Re:, savukārt 3. jūnijā Latvijas Mākslas akadēmijas dārzā literatūras pētnieku Kārļa Vērdiņa un Arta Ostupa vadībā norisināsies simpozijs Taunam 100.

Festivāls pievērsīsies arī domubiedru kopienām Latvijas literatūrā – notiks Preiļu konceptuālistu un žurnāla Strāva pasākumi, Latvijas un slovēņu LGBT literātu sadraudzības lasījumi, kā arī kopienām veltīta diskusija.

Festivāla atklāšanas dienas aicinām atzīmēt kopā ar grupu Sigma jaunā albuma OSTINĀCIJAS prezentācijas koncertos 25. un 26. maijā Latvijas Mākslas akadēmijas K2 korpusā. Biļetes: Aula.lv.

Plašāka informācija par festivālu atrodama interneta žurnālā Punctum un festivāla Facebook kontā. Festivāla programma pieejama zemāk.

Punctum festivāla 2022 atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Eiropas dzejas platforma Versopolis un Eiropas Savienības fonds, Slovēnijas Grāmatu aģentūra, izdevniecība “SKUČ”, Mazā terapija, Neiburgs, Citagarsa.lv, Latvijas Mākslas akadēmija, Malduguns.

 

Punctum festivāla 2022 programma

 

Festivāla atklāšana
Dejas performance Vējainākā diena, kāda jebkad bijusi
25.05.22. 18.00.–19.30. Laukums pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Horeogrāfes Kristīnes Brīniņas meistardarbnīca un kolektīva dejas performance Vējainākā diena, kāda jebkad bijusi

Grupas Sigma albuma OSTINĀCIJAS prezentācijas koncerts
25.05.22. 20.00. Latvijas Mākslas akadēmijas K2 korpuss
Biļetes: Aula.lv

 

Diskusija par kopienām literatūrā
26.05.22. 18.00–19.30. Osiris TELPA un tiešsaistē
Vada literatūras pētniece Ilva Skulte, piedalās literāti Ieva Melgalve, Inga Gaile, Artūrs Punte.

 

Grupas Sigma albuma OSTINĀCIJAS prezentācijas koncerts
26.05.22. 20.00. Latvijas Mākslas akadēmijas K2 korpuss
Biļetes: Aula.lv

 

Dzejas lasījumi Pasaules kafejnīca
27.05.22. 19.00. Willa teātris, Stabu iela 18c
Piedalās ukraiņu dzejnieces Katerina Kalitko, Ija Kiva un Halina Kruka, Mortens Langelanns no Norvēģijas, Norberts Lange no Vācijas un Lauris Veips no Latvijas, kā arī atdzejotāji Elvīra Bloma, Māris Salējs, Ingmāra Balode, Dens Dimiņš un Kristaps Vecgrāvis. Darbosies mākslinieces Darjas Meļņikovas dzērienu kiosks.
Sadarbībā ar Versopolis

 

Dzejas pikniks Laulības ar pilsētu. Re:
28.05.22. 14.00. Raiņa un Aspazijas māja, Baznīcas iela 30
Linardam Taunam veltītajā dzejas piknikā savas interpretācijas par viņa darbiem lasīs Ilmārs Šlāpins, Lote Vilma Vītiņa, Marija Luīze Meļķe, Evelīna Andžāne, Roberts Vilsons, Kārlis Vērdiņš, Elvīra Bloma, Ligija Purinaša, Anna Belkovska, Emija Grigorjeva, Aivars Madris, Linda Gabarajeva un Māris Salējs.

 

Prozas lasījumi Pēkšņi es atrodos gājienā
31.05.22. 19.00. Latvijas Mākslas akadēmijas K2 korpuss un tiešsaistē
Stāstus lasīs ukraiņu rakstnieces Viktorija Ameļina un Katerina Babkina, kā arī latviešu autores Kristīne Želve un Rasa Jansone. Piedalīsies tulkotāja Māra Poļakova. Pēc lasījumiem notiks diskusija par kopienas tēmu ar ukraiņu literātēm. Pasākuma vadītāja: žurnāliste Rita Ruduša.

 

Preiļu konceptuālistu Miera sarunas
1.06.22. 19.00. Žaņa Lipkes memoriāls
Pasākumā Miera sarunas Preiļu konceptuālistu grupa reflektēs par dehumanizāciju, kas ideoloģiskā kara apstākļos ietekmē valodas lietojumu un priekšstatus par mūsdienu pasauli. Piedalās: Aivars Madris, Ivars Šteinbergs, Kārlis Vērdiņš, Artis Ostups, Arvis Viguls un mazliet arī Einārs Pelšs.

 

LGBT literatūras vakars
02.06.22. 17.00–20.00. Raiņa un Aspazijas māja, Baznīcas 30
17.00 Diskusija par LGBT literatūru Latvijā un Slovēnijā, vada kultūrteorētiķis Deniss Hanovs.
18.00 Latvijas un Slovēnijas LGBT autoru lasījumos piedalās literāti Ilze Jansone, Katrīna Rudzīte, Ausma Perons, Elīna Kokarēviča, Kārlis Vērdiņš no Latvijas un Suzana Tratnika, Vesna Lemaiča, Brane Mozetičs, Aljažs Koprivnikars no Slovēnijas, kā arī tulkotāja Māra Gredzena.
Sadarbībā ar Slovēnijas Grāmatu ağentūru, izdevniecību “SKUČ” un Latvian Literature.

 

Simpozijs un diskusija Taunam 100
03.06.22. 17.00 Latvijas Mākslas akadēmijas K2 korpuss
Linardam Taunam veltītajā priekšlasījumu simpozijā piedalīsies literatūras pētnieki Anna Auziņa, Viesturs Vecgrāvis, Anna Žabicka, Krista Anna Belševica un citi. Vadītāji: Kārlis Vērdiņš un Artis Ostups.

 

Linarda Tauna simtgades koncerts Mūžīgais mākonis
3.06.22. 20.30. Zirgu ielas koncertzāle
Linarda Tauna dzeja skanēs mūziķu Jāņa Šipkēvica un Sniedzes Prauliņas izpildījumā, Tauna darbu un personības raksturu atklās aktieri Kaspars Znotiņš un Kaspars Aniņš. Koncerta režisore: Māra Ķimele, scenogrāfs: Andris Kaļiņins, gaismu māksliniece: Nikola Suhareva.

 

Literatūras žurnāla Strāva vasaras numura prezentācija
4.06.22. 19.00. Tallinas ielas kvartāls
Pasākumu vadīs žurnāla Strāva jaunākā numura galvenā redaktore Anna Auziņa, tajā uzstāsies žurnālā iekļauto tekstu autori.