Festivāla vizuālās identitātes autors: Kirils Kirasirovs

festivāls

— “Punctum festivāls 2023″ programma

21/08/2023

Jau sesto reizi Rīgā notiks “Punctum festivāls” – literatūras pasākumu programma, kas šogad pievēršas pārmaiņu procesiem, uzsverot arī kopīgu ieguldījumu labākas nākotnes veidošanā.

Jau sesto reizi Rīgā notiks “Punctum festivāls” – literatūras pasākumu programma, kas šogad pievēršas pārmaiņu procesiem, uzsverot arī kopīgu ieguldījumu labākas nākotnes veidošanā. Festivāla dalībnieki risinās dažādus nākotnes scenārijus – literārās utopijas un antiutopijas, kā arī literatūras terapeitisko, transformējošo nozīmi. Festivālā notiks dzejas un prozas lasījumi, darbnīcas, lekcijas par biblioterapiju un diskusijas par iekļaujošu literatūru. Festivālu atklās “kluso lasījumu” performance – protests pret sabiedrības pasīvo attieksmi pret vardarbību ģimenēs.

Šogad “Punctum festivāls” fokusējas arī uz literatūras pieejamības jautājumu, nodrošinot iespēju pasākumos ar literatūru iepazīties cilvēkiem ar invaliditāti, kā arī organizējot biblioterapijas darbnīcu ciklu dažādām mērķgrupām, kurās iepazīt literatūru un atklāt rakstīšanas praksi caur sevis pētīšanu un līdzdarbošanos. Savukārt rakstniekiem festivālā būs iespēja izzināt biblioterapijas un auditorijas paplašināšanas tēmas.

Pasākumos domāts par pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem un redzes traucējumiem, tiks nodrošināts zīmju valodas tulks. Vajadzības gadījumā lūgums sazināties ar pieejamības koordinatori Lību Bērziņu – berzina.liba@gmail.com, 28649014.

 

“Punctum festivāla 2023” programma

Festivāla atklāšana. Klusie lasījumi “Pieskaries ēnai!”
Laukums pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (parka pusē), Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga
22.08.23. Plkst. 16.00 – 20.00.

Latvija ir viena no valstīm ar visaugstāko vardarbības ģimenē izplatību un sabiedrības toleranci pret to. Šī problēma tiešā veidā skar ļoti daudzus, bet tiek noklusēta. Lai turpinātu apzināt veidus un vārdus, kā runāt par vardarbību ģimenē un attiecībās, kā arī pievērstu tam sabiedrības uzmanību, dzejnieki un projekta “Lietisko pierādījuma muzejs” dalībnieces – dokumentālo stāstu autores – ir vienojušies kopīgā grāmatā “Neviens tev neticēs”. Festivāla atklāšanas notikumā topošā krājuma autores un viņu atbalstītāji aicina gan interesentus, gan garāmgājējus piedalīties “klusajos lasījumos”, kur skaļi netiks izteikts neviens vārds.

Aicinām atbalstīt grāmatas “Neviens tev neticēs” grāmatas izdošanu. Plašāka informācija: šeit.

 

Dzejas lasījumi “Neapstājies nebaidies”
Bārs “Aleponija”, Ernesta Birznieka-Upīša iela 22, Rīga
23.08.23. Plkst. 19.00
Tiks nodrošināts zīmju valodas tulkojums.

“”Punctum festivāla” dzejas lasījumos piedalās drosmīgas dzejas autori: Jans Škrobs (Čehija, atdzejo Artis Ostups), Mārtens Ingelss (Beļģija, atdzejo Ivars Šteinbergs), Ieva Melgalve (Latvija), Sveta Grigorjeva (Igaunija, atdzejo Guntars Godiņš) un Giedre Kazlauskaite (Lietuva, atdzejo Emija Grigorjeva).

 

Ukrainas neatkarības dienas lasījumi. Veltījums Viktorijai Ameļinai
Raiņa un Aspazijas māja. Baznīcas iela 30, Rīga
24.08.23. Plkst. 18.00
Tiks nodrošināts zīmju valodas tulkojums.

Ukrainas neatkarības dienā, 24. augustā, festivālā notiks piemiņas pasākums rakstniecei Viktorijai Ameļinai, kas tika nogalināta Krievijas uzbrukumā Kramatorskai. Lasījumos piedalīsies Viktorijas kolēģi, paziņas, draugi – ukraiņu rakstnieces Saša Dovžika un Darja Kalašņikova, ukraiņu-poļu rakstnieki Žanna Sloņovska un ariel rosé (atdzejo Ingmāra Balode), kā arī tulkotāja Māra Poļakova. Pasākumu vadīs žurnāliste Rita Ruduša.

 

Diskusija un dzejas lasījumi “Teksts un slimības pieredze
Raiņa un Aspazijas māja. Baznīcas iela 30, Rīga
25.08.23. Plkst. 18:30
Tiks nodrošināts zīmju valodas tulkojums.

Dzejnieces Katrīnas Rudzītes veidotais pasākums Latvijas literatūras vidē aktualizēs jautājumus: Kāda vieta mūsdienu dzejas veidotajos naratīvos ierādīta ķermeņiem un garīgiem stāvokļiem, kas neatbilst sabiedrības priekšstatiem par “normalitāti”?  Kādas ir slimības pieredzes un literāras jaunrades attiecības? Kā un vai slimības pieredžu atainojums un atainošana veido un maina priekšstatus par būšanu slimam, attieksmi pret slimo personu un tās vietu sabiedrībā? Vai mūsdienu latviešu literatūra interesējas par slimības un nespējas pieredzēm, un vai paši autori, kas tās piedzīvo, spēj un vēlas par šīm pieredzēm rakstīt? Pasākumā piedalīsies dzejnieces Katrīna Rudzīte, Evelīna Andžāne, Evelīna Mūrniece, Elīna Vendija Rībena un Linda Gabarajeva.

 

Prozas lasījumi “Antiutopijas”
Latvijas Mākslas akadēmijas jaunajā korpusā K2, Kalpaka bulvāris 13, Rīga
29.08.23. Plkst. 19:00
Tiks nodrošināts zīmju valodas tulkojums.

Prozas lasījumos satiksies spilgti rakstnieki, kas savos darbos apcer pārmaiņu tēmu – baltkrievu rakstnieks  Viktars Marcinovičs (tulko Māra Poļakova), kura pirmais romāns “Paranoja” Baltkrievijā tika aizliegts, igauņu rakstnieks Mehiss Heinsārs (tulko Maima Grīnberga), kā arī latviešu autores Anna Auziņa un Elvīra Bloma.

 

Festivāla noslēgums. Lekcija par biblioterapiju un kopīgie lasījumi
Latvijas Mākslas akadēmijas jaunajā korpusā K2, Kalpaka bulvāris 13, Rīga

31.08.23. Plkst. 17.00
Tiks nodrošināts zīmju valodas tulkojums.

“Punctum festivāla” noslēgumā aicinām uz dzejnieces, biblioterapeites Beritas Kašanas (Igaunija) lekciju “Ievads biblioterapijā”, kurā viņa stāstīs par literatūras iespējām dziedināt un sniegs padomus autoriem, kas savu darbu vēlas padarīt pieejamāku, mijiedarbojoties ar dažādām auditorijām. Rakstnieki Osvalds Zebris, Ieva Melgalve un Agnese Radziņa vadīs lasījumus, kuros piedalīsies radošo darbnīcu dalībnieki. Festivāla laikā rakstnieki kopā ar senioriem un cilvēkiem ar redzes vai dzirdes traucējumiem iepazīs mūsdienu literatūru, aktualizēs kopīgas tēmas un veidos literārus darbus, klātesot mākslas terapeitei Lībai Bērziņai. Darbnīcu cikls un noslēguma pasākums noris sadarbībā ar Dienas aprūpes centru “Duntes Ozoli” un Latvijas Neredzīgo bibliotēku.

Festivāla atbalstītāji: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa” un dzejas platforma “Versopolis”, Rīgas dome.

Festivāla vizuālās identitātes autors: Kirils Kirasirovs.

 

“Punctum festivāls” ir literatūras interneta žurnāla Punctum rīkota literāru pasākumu programma, kas notiek kopš 2017. gada, pulcējot dažādu kultūras nozaru pārstāvjus starpdisciplinārās norisēs. Par Montai Kromai veltīto festivālu 2019. gadā festivāls saņēmis Literatūras Gada balvas speciālbalvu.

 

Par pieejamību pasākuma vietās:

Laukums pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (parka pusē), Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga
Pasākums paredzēts ārā. Pie LNNM (starp LNMM un LMA) atrodas speciāli marķēta stāvvieta cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Otra tuvākā ir Skolas ielā 2.

Bārs “Aleponija”, Ernesta Birznieka-Upīša iela 22, Rīga
Ieeja caur pagalmu, no sētas puses ir uzbrauktuve.

Raiņa un Aspazijas māja, Baznīcas iela 30, Rīga
Netālu uz Baznīcas un Bruņinieku ielas krustojuma atrodas speciāli marķētas stāvvietas cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Pasākums notiks Raiņa un Aspazijas mājas pagalma ēkā, kur var iekļūt bez šķēršļiem. Muzeja pagrabstāvā atrodas arī labierīcības, uz kurām ved lifts.